Starzenie się społeczeństwa, a także rozwój chorób cywilizacyjnych przyczyniają się do wzrostu zapotrzebowania na świadczenia udzielane przez pielęgniarki domowe, szczególnie w przypadku pacjentów wymagających opieki długoterminowej. Należy pamiętać, że pielęgnowanie ma na celu przywracanie zdrowia, ale także poprawę jakości życia pacjenta. Potrzebne tu jest indywidualne i specjalistyczne podejście do opieki, dlatego kwalifikacje pielęgniarki domowej powinny być dopasowane do tego typu pracy.
Czym się zajmuje pielęgniarka domowa?
Pielęgniarką domową określa się pielęgniarkę, która sprawuje opiekę nad pacjentami najczęściej przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w warunkach domowych.
Do zadań pielęgniarki domowej w ramach opieki długotrwałej należą:
- pomaganie w tworzeniu odpowiednich warunków otoczenia dla przewlekle chorych;
- wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych;
- monitorowanie i ocenianie stanu ogólnego pacjenta;
- udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia;
- edukowanie rodziny w zakresie opieki nad chorym;
- przygotowywanie pacjentów do badań;
- podawanie leków przepisanych przez lekarza;
- zmienianie opatrunków lub opatrywanie ran;
- zmienianie cewnika itp.
Czy specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej pracuje tylko w domu?
Pielęgniarka opieki długoterminowej nie pracuje jedynie w domu pacjenta. Ma możliwość zatrudnienia się w różnych miejscach, gdzie przebywają osoby z niepełnosprawnościami, a także obłożnie i przewlekle chore. W związku z tym specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej może pracować w:
- szpitalach;
- zakładach opiekuńczo-leczniczych;
- domach pomocy społecznej;
- hospicjach itd.
Zdobądź kwalifikacje opieki długoterminowej dla pielęgniarek podczas kształcenia online
Komu przysługuje opieka pielęgniarska w domu?
Aby otrzymać dla pacjenta opiekę pielęgniarską w domu, rodzina powinna zgłosić się do lekarza lub pielęgniarki w celu wystawienia oceny stanu pacjenta według skali Barthel. Określa ona samodzielność chorego przy wykonywaniu codziennych czynności. Jeżeli pacjent otrzyma 40 punktów lub mniej w skali Barthel, rodzina ma prawo ubiegać się o objęcie chorego pielęgniarską opieką długoterminową w warunkach domowych.
Takie dane udostępniono na serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Co więcej, pacjent nie może być w ostrej fazie choroby psychicznej, a także jednocześnie korzystać z:
- domowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie,
- stacjonarnego zakładu opiekuńczego,
- hospicjum domowego.
Kwalifikacje pielęgniarki domowej
Pielęgniarką domową zostaje pielęgniarka lub położna, która dodatkowo ma nabyte kwalifikacje opieki długoterminowej. Dzięki temu nabywa ona specjalistyczną wiedzę i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, w tym przypadku: opieki długoterminowej.
“Kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek”, tak jak inne kursy dla pielęgniarek oferowane przez nas, realizowane są w oparciu o programy zatwierdzone przez MZ i opublikowane przez CKPPiP. Dzięki temu pielęgniarki i położne mają możliwość objęcia kompleksową opieką pacjenta w każdym wieku w obszarze realizowanego szkolenia.
Warto dodać, że absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.