Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Wszelkiego rodzaju operacje wymagają interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta, ponieważ odpowiednie przygotowanie chorego jest ważnym elementem skuteczności przeprowadzanych działań. Samo zrobienie badań i podanie leków nie wystarczy, by pacjent był gotowy na zabieg operacyjny, należy także zadbać o to, by rozwiać jego wątpliwości i wpłynąć na zmniejszenie lęku przed operacją, a także po niej. Duże znaczenie w tej kwestii mają działania pielęgniarki chirurgicznej, o której zadaniach będziemy pisali więcej w dalszej części artykułu.
Czy pielęgniarka może operować?
Zadaniem pielęgniarki podczas zabiegów operacyjnych jest asystowanie lekarzowi, które przekłada się na czynności m.in. związane z przygotowaniem materiałów hamujących krwawienie lub sterylnych narzędzi, a także dostosowaniem ich ilości i kontrolowaniem stanu materiału opatrunkowego. Pielęgniarka nie może wykonywać operacji, jest to czynność wykonywana przez lekarzy.
Warto dodać, że pielęgniarstwo chirurgiczne nie jest tożsame z pielęgniarstwem operacyjnym, ponieważ podczas zabiegów operacyjnych asystuje instrumentariuszka, czyli pielęgniarka operacyjna. Więcej na temat jej pracy pisaliśmy w artykule: Czy pielęgniarka operacyjna pracuje pod presją czasu?
Pielęgniarstwo chirurgiczne – czym się zajmuje?
Pielęgniarka posiadająca kwalifikacje w zakresie pielęgniarstwa chirurgicznego zajmuje się udzielaniem specjalistycznych świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów leczonych chirurgicznie. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie pacjenta pod względem fizycznym, jak i psychicznym do zabiegu operacyjnego, gdyż ma to wpływ na późniejszy przebieg operacji. Przygotowaniem pacjenta zajmuje się zespół terapeutyczny, w którym pielęgniarka chirurgiczna pełni rolę lidera.
Co może robić pielęgniarka po specjalizacji chirurgicznej?
Realizowanie opieki chirurgicznej, którą zajmuje się pielęgniarka chirurgiczna, wyraża się poprzez rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów pielęgnacyjnych pacjentów, a także zapewnienie opieki chorym leczonym metodami chirurgicznymi. Pielęgniarstwo chirurgiczne wiąże się nie tylko z wykonywaniem czynności pielęgnacyjnych i leczniczych, ale także profilaktycznych.
W związku z tym do zadań pielęgniarki chirurgicznej należy m.in.:
- pobieranie materiału do badań diagnostyczno-laboratoryjnych;
- formułowanie diagnozy pielęgniarskiej na podstawie zebranego wywiadu;
- opatrywanie ran i stosowanie opatrunków specjalistycznych;
- dobieranie metod pielęgnowania w zależności od stanu chorego;
- przygotowywanie pacjentów do udziału w procesie leczniczo-pielęgnacyjnym;
- dbanie o wdrożenie procedur zapobiegania zakażeniom;
- udzielanie pomocy w stanach zagrożenia życia;
- przygotowanie narzędzi i sprzętu do prowadzenia leczenia;
- edukowanie pacjenta oraz jego rodzinę w zakresie samoopieki.
Kurs kwalifikacyjny chirurgiczny dla pielęgniarek
Udział w “Kursie kwalifikacyjnym chirurgicznym dla pielęgniarek” jest sposobem na uzyskanie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych z dziedziny pielęgniarstwa chirurgicznego.
Kurs ten w całości realizowany jest zgodnie z programem zatwierdzonym przez Ministra Zdrowia i opublikowanym na stronie Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
W związku z tym pielęgniarka, która pozytywnie ukończy kształcenie na “Kursie kwalifikacyjnym chirurgicznym dla pielęgniarek”, otrzyma:
- zaświadczenie o ukończeniu kształcenia w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych;
- kartę kwalifikacyjną.