Pielęgniarka w hospicjum domowym – co warto wiedzieć

pielęgniarka w hospicjum

Opieka pielęgniarska należy się każdemu pacjentowi, nawet w sytuacji, gdy ma on chorobę nierokującą nadziei na wyleczenie. Opieka nad takim chorym skupia się na innym celu niż powrót do zdrowia i często realizowana jest w warunkach domowych. W dalszej części artykułu wskażemy informacje, które warto wiedzieć w kontekście pracy pielęgniarki w hospicjum domowym: na czym ona polega i jak często odbywają się wizyty? Jak załatwić hospicjum domowe? 

Na czym polega opieka w hospicjum domowym?

Opieka w hospicjum domowym wiąże się z tzw. opieką paliatywną, której celem jest poprawa jakości życia chorych, a także ich rodzin w obliczu zadań i problemów wynikających z jednostki chorobowej nierokującej nadziei na wyleczenie pacjenta.

hospicjum

Wobec tego do zadań pielęgniarki opieki paliatywnej należą m.in.:

  • rozpoznawanie potrzeb pielęgnacyjnych pacjentów nieuleczalnie chorych;
  • określanie i realizacja planu opieki pielęgniarskiej na podstawie postawionych diagnoz;
  • udział w terapii paliatywnej;
  • realizowanie badania fizykalnego;
  • łagodzenie bólu;
  • ustalanie techniki karmienia w zależności od stanu pacjenta;
  • realizowanie profilaktyki lub leczenia ran i odleżyn;
  • edukowanie pacjentów i ich rodzin z zakresu opieki nad nieuleczanie chorym;
  • udzielenie wsparcia pacjentom i ich rodzinom.

Jak załatwić hospicjum domowe?

Aby załatwić hospicjum domowe, potrzebne jest przede wszystkim skierowanie wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma wytycznych, jaki specjalista ma wystawić ten dokument, może być to lekarz rodzinny, onkolog itd.

Pacjenci hospicjum domowego są kwalifikowani do opieki paliatywnej, dlatego do skierowania należy dodać wskazanie medyczne oraz określić fakt występowania u świadczeniobiorcy jednostki chorobowej nierokującej nadziei na wyleczenie.

Zdobądź przygotowanie do objęcia kompleksową opieką paliatywną pacjenta podczas “Kursu kwalifikacyjnym pielęgniarstwa opieki paliatywnej dla pielęgniarek”

Ile wizyt w hospicjum domowym?

Wizyty w hospicjum domowym realizowane są przez pielęgniarkę nie rzadziej niż 2 w tygodniu, a porady lekarskie udzielane przez lekarza odbywają się nie rzadziej niż 2 w miesiącu.  Wszystko to zależy od potrzeb pacjenta. Z kolei w przypadku pozostałego personelu porady lub wizyty ustalane są indywidualnie przez lekarza.

Należy podkreślić, że choremu w hospicjum domowym, zgodnie z prawem, przysługuje całodobowy dostęp przez cały tydzień do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez lekarza i pielęgniarkę.

Czy pielęgniarka po kursie może pracować w hospicjum domowym?

Pielęgniarka, która dodatkowo wykonała kurs z zakresu opieki paliatywnej, może pracować w hospicjum domowym. Możliwość ta została określona w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

baner: kursy dla położnych i pielęgniarek

Warto dodać, że w wymaganiach dotyczących personelu w hospicjum domowym dla dorosłych oraz nieletnich wskazano, że pracować może pielęgniarka, która ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej albo jest w trakcie jego realizacji.

W związku z tym w naszej ofercie znajduje się “Kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo opieki paliatywnej dla pielęgniarek”, dzięki któremu pielęgniarka zyskuje wiedzę i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.