Pielęgnacja ran w domu – specjalistyczna opieka nad trudno gojącymi się ranami, oparzeniami czy odleżynami

opieka nad ranami

Trudno gojące się rany, w tym odleżyny i oparzenia, stanowią wyzwanie dla rodziny opiekującej się pacjentem w domu. Jest to problem mający bezpośredni wpływ na jakość życia chorych, szczególnie że dotyczy osób długotrwale chorych z ograniczeniami ruchu, dla których często nie ma możliwości zmiany pozycji. W związku z tym istotne jest udzielenie specjalistycznej pomocy przez pielęgniarki, a także edukowanie przez nie rodziny w zakresie pielęgnacji lub profilaktyki oparzeń i odleżyn. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Jaka pielęgniarka zajmuje się pacjentem w domu?

Pacjent ma możliwość skorzystania ze świadczeń realizowanych przez pielęgniarki nie tylko w placówce medycznej, ale także w title=”Kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek” domu. Wtedy to może zgłosić się po pomoc pielęgniarki opieki długoterminowej lub pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej.

pielęgniarka z rannym

Pierwsza z nich zajmuje się pacjentami, którzy otrzymali 40 punktów lub mniej w skali Barthel. Natomiast prawo do pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej przysługuje każdemu pacjentowi zarówno choremu, jak i zdrowemu – od dzieci po osoby dorosłe – który zadeklarował się w swojej placówce medycznej.

Opieka domowa – co należy do obowiązków pielęgniarki?

Pielęgniarka środowiskowo-rodzinna skupia powierzone jej obowiązki na daną rodzinę oraz społeczność lokalną. Prowadzi działania związane z promowaniem zdrowia i profilaktyki, zachęca do aktywizacji zdrowotnej i realizuje lokalną politykę prozdrowotną. Ponadto wykonuje zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze, a także organizuje opiekę pielęgniarską w środowisku.

Część zadań pokrywa się z tym, czym się zajmuje pielęgniarka opieki długoterminowej. Z tym że realizowane przez nią działania edukacyjne skupiają się na rodzinie chorego. Do obowiązków pielęgniarki opieki długoterminowej należy wykonywanie świadczeń: higienicznych, pielęgnacyjnych oraz leczniczych wobec pacjenta przewlekle chorego, który wymaga specjalistycznej opieki.

Zdobądź przygotowanie do objęcia kompleksową opieką pacjenta podczas “Kursu kwalifikacyjnego pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek”

Czy pielęgniarka może leczyć rany?

Zarówno pielęgniarka opieki długoterminowej, jak i pielęgniarka środowiskowa, może leczyć rany. Poza wyżej wymienionymi, wśród ich obowiązków wymienia się wykonywanie zabiegów leczniczych, do których należy zakładanie opatrunków na rany, odleżyny, oparzenia.

Ile kosztuje zmiana opatrunku u pielęgniarki?

To, ile kosztuje zmiana opatrunku u pielęgniarki, zależy od miejsca zamieszkania pacjenta oraz typu placówki medycznej, w której wykupuje się usługę. Kwoty podawane w cenniku za zmianę opatrunku wahają się od 20 zł do 100 zł.

baner: kursy dla położnych i pielęgniarek

Kurs opieki nad pacjentem w domu

Specjalistyczna opieka nad trudno gojącymi się ranami, oparzeniami czy odleżynami nie może być wykonywana bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Pielęgniarki podczas swojej edukacji doskonale mogą poznać sposoby, jak radzić sobie z pacjentem i różnego typu problemami zdrowotnymi.

Z kolei “Kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek” umożliwi uzupełnienie tej wiedzy w zakresie nad pacjentami wymagającymi opieki długoterminowej w warunkach domowych. Podczas tego szkolenia pielęgniarka zostanie przygotowana do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Należy dodać, że pielęgniarka lub położna po zakończonym “Kursie kwalifikacyjnym pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek” otrzymuje zaświadczenie wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.