Pielęgniarka rodzinna – zakres obowiązków

Pielęgniarka rodzinna - zakres obowiązków

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Zawód pielęgniarki jest bardzo wymagający – zarówno pod względem charakteru, jak i wiedzy, którą trzeba nieustannie poszerzać. Ścieżek rozwoju dla pielęgniarek jest bardzo wiele, a jedną z nich jest pielęgniarstwo rodzinne. Zobacz, jakie kwalifikacje są niezbędne, aby móc pracować jako pielęgniarka rodzinna.

Porada pielęgniarska w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)

Pielęgniarka realizująca swoje zadania w podstawowej opiece zdrowotnej udziela świadczeń ambulatoryjnie. Oznacza to, że dostęp do jej usług jest ograniczony do dni roboczych, w godzinach od 8:00 do 18:00. Bardzo często jednak istnieje potrzeba udzielenia pomocy pielęgniarskiej również poza ustalonym czasem pracy POZ – i tutaj pacjent może skorzystać ze wsparcia w trybie tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Opiekę taką świadczy pielęgniarka środowiskowo – rodzinna, która wykonuje powierzone obowiązki również w miejscu zamieszkania pacjenta. Należy do nich między innymi:

  • podawanie leków, wykonywanie zastrzyków oraz wlewów;
  • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych przy ranach, stomiach, odleżynach czy oparzeniach;
  • zdejmowanie szwów;
  • płukanie pęcherza, cewnikowanie;

Dodatkowo, w ograniczonym zakresie, pielęgniarka może diagnozować, zalecać terapie i wystawiać skierowania na badania specjalistyczne, recepty na niektóre leki i zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Co jeszcze wchodzi w zakres obowiązków pielęgniarki rodzinnej?

Pielęgniarstwo rodzinne to dodatkowe kompetencje, ale i również odpowiedzialność, gdyż poszerza obszar świadczeń z osoby pacjenta na jego otoczenie rodzinne i środowisko, w którym przebywa. Oznacza to planowanie i realizowanie kompleksowej opieki nad pacjentem, jego rodziną i społecznością w miejscu zamieszkania. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i chorych, niezależnie od płci i wieku (z wyłączeniem dzieci do drugiego miesiąca życia). Pielęgniarka środowiskowo-rodzinna ściśle współpracuje z lekarzem rodzinnym, położną rodzinną czy pielęgniarką szkolną, jak również – w razie potrzeby – innymi zakładami, zgodnymi z potrzebami pacjenta. 

Pielęgniarka środowiskowo-rodzinna – kwalifikacje

Aby móc kompleksowo wspierać swoich pacjentów, niezbędne są szkolenia i kursy kwalifikacyjne. Dzięki nim można zwiększyć swoje kompetencje i zakres możliwych działań wobec podopiecznych. W ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo rodzinne dla pielęgniarek jest idealnym wyborem, aby wszechstronnie wspierać pacjentów w ich środowisku, świadcząc takie usługi jak:

  • promocja zdrowia i profilaktyka chorób;
  • świadczenia diagnostyczne;
  • świadczenia pielęgnacyjne i lecznicze;
  • świadczenia rehabilitacyjne

Pielęgniarka rodzinna posiada kompetencje w zakresie medycyny i pielęgniarstwa rodzinnego oraz zna problemy zdrowotne, które dotykają ludzi na poszczególnych etapach życia. Jej opieka jest zatem kompleksowa i dostosowana do środowiska, w którym pracuje.