Pielęgniarka epidemiologiczna: zakres obowiązków i najważniejsze zadania

Pielęgniarka epidemiologiczna: zakres obowiązków i najważniejsze zadania

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Zapobieganie zakażeniom stanowi jeden z priorytetów dobrze funkcjonującej placówki medycznej. Jednak, aby zapewnić taki stan rzeczy, potrzebne jest profesjonalne podejście wymagające odpowiedniej wiedzy i umiejętności. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytania: komu podlega pielęgniarka epidemiologiczna, jak zdobyć przygotowanie na to stanowisko oraz jaki jest jej zakres obowiązków.

Pielęgniarka epidemiologiczna – praca dla specjalistów

Pielęgniarkę epidemiologiczną określa się również jako specjalistkę pielęgniarstwa epidemiologicznego. Wynika to z tego, że do podjęcia pracy w tym zawodzie należy mieć:

  • wykształcenie wyższe z dziedziny pielęgniarstwa,
  • specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego.

Mają one także obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Nazwa mogłaby sugerować, że tylko kobiety pracują w tym zawodzie. Nie jest to prawdą, gdyż mężczyźni również mogą zostać zatrudnieni jako specjaliści pielęgniarstwa epidemiologicznego. Praca w tym charakterze ma na celu profilaktykę i zwalczanie zakażeń szpitalnych.

Poznaj naszą ofertę kursów online dla pielęgniarek i położnych

Komu podlega pielęgniarka epidemiologiczna?

Pielęgniarki podlegają naczelnej pielęgniarce, a ta z kolei dyrektorowi szpitala lub kierownikowi podmiotu leczniczego. Proces zarządzania pracownikami ochrony zdrowia został opisany w książce Zarządzanie personelem pielęgniarskim w podmiotach leczniczych. Zagadnienia wybrane, pod red.  B. Pietrzak, T. A. Karkowski. Według niej: 

“wyjątek stanowią pielęgniarki epidemiologiczne, które służbowo naczelnej pielęgniarce nie podlegają, tylko bezpośrednio podlegają zazwyczaj dyrektorowi szpitala”.

baner_kursy dla pielęgniarek

Pielęgniarka epidemiologiczna – zakres obowiązków

Na stanowisku pielęgniarki epidemiologicznej zakres obowiązków odpowiada realizacji celom, tj. profilaktyce i zwalczaniu zakażeń. Specjalistka ta realizuje świadczenia profilaktyczne na terenie podmiotu leczniczego lub szpitalu.

W związku z tym do zadań pielęgniarki epidemiologicznej należą:

  • opracowywanie procedur zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych;
  • kontrola stanu sanitarnego szpitala;
  • przeprowadzanie samooceny i weryfikacji realizowanych zadań;
  • dokumentowanie informacji na temat zakażeń i czynników alarmowych;
  • szkolenie personelu w zakresie kontroli zakażeń;
  • współpracowanie z zespołem i komitetem do spraw zakażeń szpitalnych.

Jak zdobyć przygotowanie do pracy jako pielęgniarka epidemiologiczna?

Nasza placówka oferuje dwie możliwości zdobycia przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności potrzebnych do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres pielęgniarstwa epidemiologicznego.

epidemiologiczna pielęgniarka

Pierwszą z nich jest przystąpienie na “Kurs kwalifikacyjny epidemiologiczny dla pielęgniarek i położnych”, dzięki któremu uczestnik jest przygotowany do objęcia kompleksową opieką pacjenta w obszarze realizowanego szkolenia. Absolwent po ukończeniu tego kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.

Drugą możliwością zdobycia przygotowania do pracy jako pielęgniarka epidemiologiczna jest wykonanie kształcenia w ramach “Specjalizacji epidemiologicznej dla pielęgniarek i położnych”. W ten sposób uczestnik nabywa możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego organizowanego przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych celem uzyskania tytułu specjalisty pielęgniarstwa epidemiologicznego. Ponadto absolwent tego kursu otrzymuje kartę specjalizacji wydaną na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.