Masaż w ujęciu duchowym – czyli o pracy masażysty

Masaż w ujęciu duchowym – czyli o pracy masażysty

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Praca masażysty może dawać wiele satysfakcji ze względu na wszechstronne oddziaływanie masażu na organizm człowieka. Jednak jego prawidłowe wykonywanie wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiednich kompetencji społecznych, o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu. Dodatkowo omówimy zakres tematów, jakie powinien poruszać kurs masażu.

Masaż a duchowość

Powiązania masażu z duchowością można doszukiwać się w czasach starożytnych. Już wtedy stanowił nie tylko naturalną metodę leczniczą, ale także miał znaczenie kulturowe i terapeutyczne. Szczególnie w Chinach i Indiach określanych jako kolebka masażu. Wykorzystywany był jako forma rytuałów i obrzędów, co mocno związane jest z religią i duchowością.

Współcześnie wykonuje się różne rodzaje masażu leczniczego czy relaksacyjnego. Często praca masażysty polega na połączeniu tych technik, aby w sposób holistyczny podejść do potrzeb swojego klienta. Masaż umożliwia oddziaływanie na sferę fizyczną, psychiczną i duchową, ponieważ pozwala usunąć bóle mięśni, ale także pomaga zniwelować stres, odzyskać uczucie odprężenia.

Zapisz się na “Kurs Kwalifikacyjny Masażysty” i zdobądź wiedzę potrzebną do pracy masażysty

Czego wymaga praca masażysty?

Umiejętność wykonywania różnego rodzaju masażów leczniczych i relaksacyjnych to tylko podstawa wiedzy potrzebna do tego, aby pracować w tym zawodzie. Związane jest to, z tym że masażysta powinien dopasować w sposób indywidualny metody pracy do dolegliwości, potrzeb i preferencji klienta. Zatem wiedza i praktyka są kluczowe w tym zawodzie, ponieważ odpowiada się za zdrowie innej osoby.

Co więcej, praca masażysty wymaga umiejętności łatwego nawiązywania kontaktów z innymi oraz umiejętności słuchania i interpretowania komunikatów. Zatem przydatnymi cechami na tym stanowisku są: cierpliwość, wyrozumiałość oraz empatia.

rodzaje masażu leczniczego

Dodatkowo masażysta powinien zachowywać się w sposób profesjonalny, tj. dbać o higienę oraz stworzenie właściwej atmosfery podczas zabiegu (pomocne są w tym: muzyka, światła, zapach). Istotne jest także, aby zadbać o komfort osoby masowanej, aby nie czuła się zawstydzona i mogła się odpowiednio rozluźnić.

Kurs masażu – czego powinien uczyć?

To, jaki program ma kurs masażu, zależne jest od placówki oświatowej, która go prowadzi. Dlatego też często jest tak, że szkolenia te uczą jedynie różnych rodzajów masażu relaksacyjnego i leczniczego, co nie daje wystarczającej wiedzy, by podjąć pracę w tym zawodzie. Dlatego też oferowany przez nas “Kurs Kwalifikacyjny Masażysty” opracowany jest tak, aby uczestnik mógł zdobyć wszelkie umiejętności wymagane w zawodzie masażysty.

W związku z tym program szkolenia zawiera tematy dotyczące różnych rodzajów masażu relaksacyjnego: masaży dłoni, pleców itd., które wywodzą się z różnych stron świata, ale także pozwalają poznać jego wykorzystanie w kontekście psychoterapeutycznym. Ponadto uczestnik uczy się współpracy z klientem, nabywa kompetencje społeczne i nie tylko.baner_kursy dla pielęgniarek

Dokumenty wystawiane po kursie masażu

Absolwent “Kursu Kwalifikacyjnego Masażysty” po pozytywnym zakończeniu kształcenia otrzymuje zaświadczenie MEN,  certyfikaty instytucji w j. polskim i angielskim oraz dyplom w skórzanej oprawie. Potwierdza ono zdobycie kwalifikacji masażysty zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Warto dodać, że dokumenty te honorowane tak samo, jak dokument po ukończeniu szkolenia stacjonarnego.