Kwalifikacje opiekunki do osoby starszej

Kwalifikacje opiekunki do osoby starszej

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Opiekun osoby starszej to obecnie bardzo poszukiwany zawód. Starzejące się społeczeństwo – nie tylko w Polsce ale i na świecie – wymaga coraz większej ilości osób gotowych podjąć się zatrudnienia w roli opiekuna.

Praca: opieka seniora

Opiekunka do osoby starszej pomaga seniorom w ich codziennym życiu. Jest to zawód wymagający, ale dający również wiele satysfakcji. Zakres obowiązków bywa zróżnicowany – w zależności od stanu zdrowia i możliwości podopiecznych, a także od miejsca wykonywania pracy opiekuna. Można jednak wskazać główne zadania i w jakim zakresie udziela on wsparcia: 

  • dbałość o higienę seniora,
  • pomoc przy ubieraniu się,
  • pomoc przy czynnościach fizjologicznych,
  • pranie i prasowanie odzieży,
  • sprzątanie domu,
  • przygotowywanie i podawanie posiłków,
  • robienie zakupów,
  • aktywizacja seniora i wspólne spędzanie czasu,
  • pilnowanie terminów wizyt lekarskich,
  • komunikacja z rodziną i bliskimi podopiecznej lub podopiecznego.

O ile pomoc w tzw. domowych obowiązkach może nie przysparzać problemów, to zabiegi pielęgnacyjne i stały kontakt z podopiecznym mogą nie być tak proste, jakby się to mogło wydawać. Starsze osoby mają swoje przyzwyczajenia, potrzeba więc wiele empatii, szacunku i zrozumienia dla drugiej osoby. Często też zdarzają się choroby wieku starczego, jak np. demencja – opiekun musi wtedy wiedzieć, w jaki sposób sprawować opiekę w zależności od potrzeb. To bardzo często wymaga dużej dozy cierpliwości – podopieczni, ze względu na zmaganie się z licznymi chorobami czy dysfunkcjami mogą sprawiać trudności w opiece, dlatego opiekun osoby starszej powinien charakteryzować się także serdecznością, ciepłem i troskliwością.

Cechy charakteru to jednak nie wszystko. Predyspozycje interpersonalne to bardzo ważny czynnik, jednakże podstawowa wiedza o zdrowiu seniorów, psychologii czy profesjonalnej pielęgnacji znacznie ułatwi pracę opiekunowi, zwiększy również komfort podopiecznych

Jak zostać opiekunem osoby starszej?

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów osoby starszej jest coraz większe – to profesja, która jest bardzo potrzebna w dzisiejszym społeczeństwie. Miejsca, które poszukują opiekunów to przede wszystkim domy opieki społecznej i samopomocy, hospicja, domy seniora czy mieszkania prywatne. Pracodawcy oceniają doświadczenie, predyspozycje i umiejętności, a te ostatnie można potwierdzić certyfikatem, otrzymanym po ukończeniu kursu opiekunki osób starszych

Kurs opieki nad osobami starszymi pozwoli na uzyskanie niezbędnej wiedzy i umiejętności, która potrzebna jest podczas sprawowania opieki nad seniorami. Podczas szkolenia kursanci poznają takie tematy, jak: psychologia i fizjologia wieku podeszłego, choroby w geriatrii, zasady prawidłowego żywienia i pierwsza pomoc. Dowiadują się również, jak komunikować się ze swoimi podopiecznymi, organizować im wolny czas, wspierać i aktywizować oraz – przede wszystkim – w jaki sposób pielęgnować seniorów i dbać o ich higienę i dobrostan.

Komu może się przydać kurs opiekuna?

Kurs opiekuna osoby starszej to nie tylko możliwość uzyskania nowego zawodu i możliwości zarobkowych. To również świetne dopełnienie kwalifikacji personelu medycznego: pielęgniarek czy fizjoterapeutów, a także wszystkich terapeutów, którzy pracują z osobami starszymi. Dla członków rodziny w której funkcjonują seniorzy, wiedza zdobyta na kursie również zaowocuje – zacieśni więzi z nestorami i pozwoli im godnie wejść w jesień życia.