Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Opiekun medyczny w profesjonalny sposób pomaga osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokajaniu jej podstawowych potrzeb życiowych. Co dokładnie należy do jego obowiązków?
Opiekun medyczny – obowiązki
W związku ze starzeniem się społeczeństwa i wydłużającym się okresem życia, zapotrzebowanie na opiekunów medycznych wciąż wzrasta; dodatkowo, od 2021 roku opiekunowie medyczni zyskali nowe uprawnienia, dzięki czemu profesja ta została uznana za zawód medyczny. Dzięki temu mogą wykonywać przy swoich podopiecznych dodatkowe czynności, które wcześniej nie były dla nich dostępne.
Co robi opiekun medyczny?
Do zakresu obowiązków opiekuna medycznego należy rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych chorego oraz współpracę z personelem medycznym i terapeutycznym; pomaga również podczas zabiegów pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych.
Czynności opiekuńcze to przede wszystkim pozytywne oddziaływanie w otoczeniu osoby objętej opieką w taki sposób, by zapewnić jej jak największą wygodę i bezpieczeństwo; ważna jest również swoboda i dobre samopoczucie pacjenta podczas codziennej aktywności życiowej. Natomiast do czynności pielęgnacyjnych zaliczamy takie, które dotyczą bezpośrednio ciała podopiecznego – będą to więc działania związane z higieną, odżywianiem czy poruszaniem się. Opiekun medyczny ma wielki wpływ na aktywizację osób objętych opieką, dzięki czemu może podnosić poziom ich samodzielności, sprawności i komfortu życia.
Możliwości zatrudnienia dla opiekunów medycznych
Od kiedy zawód opiekuna medycznego został uznany za zawód medyczny, prestiż tego zajęcia znacznie wzrósł, zaś uzyskanie certyfikatu potwierdzającego zdobyte kwalifikacje może się przyczynić do zwiększenia wynagrodzenia za świadczone usługi opiekuńcze.
Możliwości zatrudnienia dla wykwalifikowanego opiekuna jest bardzo wiele i obejmują takie miejsca, jak:
• domy opieki społecznej,
• hospicja,
• placówki opieki paliatywnej,
• domy samopomocy.
Opiekun może także prowadzić indywidualną praktykę w mieszkaniach osób potrzebujących zarówno w Polsce, jak i za granicą. Takie możliwości znacznie zwiększają perspektywy zatrudnienia, dlatego warto odbyć kurs opiekuna medycznego i zyskać cenną wiedzę, potwierdzoną odpowiednimi dokumentami.
Ze względu na schorzenia i wynikające z wieku dolegliwości, również wielu seniorów potrzebuje profesjonalnego wsparcia, którego z różnych względów nie mogą zapewnić im najbliżsi – stąd też występuje coraz więcej ofert związanych z opieką osób starszych – warto więc rozważyć uzyskanie dodatkowych kwalifikacji.
Kurs na opiekuna osób starszych – co obejmuje?
Dzięki ukończeniu kursu, uzyskuje się wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy z osobami potrzebującymi opieki. Oprócz technik wsparcia na poziomie fizycznym, słuchacz zyskuje również wiadomości z zakresu psychologii czy aspektów prawnych. Taka wiedza pozwala na wszechstronne wsparcie i profesjonalne podejście do swoich podopiecznych.
Kurs kwalifikacyjny opiekuna medycznego można odbyć na przykład poprzez platformę dydaktyczną medical.edu.pl. Wieloletnie doświadczenie w organizowaniu szkoleń dla personelu medycznego gwarantuje przygotowanie do pracy na wysokim poziomie i uzyskanie do tego niezbędnych kwalifikacji. Szczególną uwagę może tu zwrócić opiekun medyczny – kurs online, gdyż pozwala na naukę w dowolnym miejscu i czasie – poprzez platformę dydaktyczną. Kursant może zdobywać wiedzę we własnym tempie, bez konieczności odbywania podróży na zajęcia – może je organizować we własnym domu. Równocześnie wysoki poziom materiałów edukacyjnych przygotowanych w wygodnej formie, pozwalają na pełen komfort i przyjemne zdobywanie wiedzy, która zostanie wykorzystana w tak ważnym celu.