Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Według WHO w 2019 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną 1,5 miliona zgonów, a 48% z nich miało miejsce przed 70. rokiem życia chorych. Jest to współczesna choroba cywilizacyjna, która zagraża nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. W początkach cukrzycy objawy mogą być niewielkie, ale ich zaniedbanie prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie diabetologii, którzy nie tylko zadbają o leczenie chorych, ale także edukowanie osób zdrowych w zakresie cukrzycy.
Oznaki cukrzycy – czym jest ta choroba?
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią stanowiącą wynik upośledzenia wydzielania lub działania insuliny, a także ze współistnienia obydwu tych zaburzeń. Przewlekła hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia, zaburzenia czynności i niewydolności różnych narządów, szczególnie:
- oczu,
- nerek,
- nerwów,
- serca,
- naczyń krwionośnych.
Więcej na temat cukrzycy: objawów i różnych typów tej choroby pisaliśmy w artykule: Cukrzyca – objawy, leczenie i dieta, czyli pomoc pielęgniarki diabetologicznej.
Cukrzyca – pierwsze objawy
W cukrzycy pierwsze objawy mogą być niepozorne i przypominać te występujące przy przeziębieniu. Mowa tutaj o stanie ogólnego osłabienia, wzmożonej senności, a także drażliwości. Jednak tego typu symptomy nie muszą od razu oznaczać zachorowania, ponieważ zmęczenie ukazuje się przy wielu różnych schorzeniach i nie tylko.
Do najczęściej wstępujących w cukrzycy pierwszych objawów zalicza się: nasiloną diurezę, tj. częste oddawanie moczu, a dodatkowo wzmożone pragnienie – jest to efekt uwidaczniania się hiperglikemii. Co więcej, w chorobie tej może nastąpić utrata masy ciała bez widocznej przyczyny lub zwiększony apetyt. Inną grupą oznak cukrzycy są: problem z gojeniem się ran, pojawienie się zmian ropnych na skórze, a także częstych infekcji.
Pacjent z rozpoznaniem cukrzycy – rola pielęgniarki
Rozpoznanie cukrzycy wraz z odpowiednim określeniem jej typu decyduje o sposobie leczenia, a także pomaga określić tempo jej progresji. W leczeniu tej choroby bardzo ważne jest zaangażowanie chorego w terapię, co wiąże się ze zmianą jego stylu życia i nawyków żywieniowych. Oczywiście nie należy to do łatwych zadań, a wtedy to kluczowa może okazać się pomoc pielęgniarki diabetologicznej.
Potrafi ona w sposób profesjonalny wyjaśnić krok po kroku, jakie zmiany powinien wprowadzić pacjent, a także dopasować udzielane wskazówki do konkretnego rozpoznania cukrzycy. Co więcej, dba ona o to, by udzielać choremu wsparcia, co przekłada się na jego zaangażowanie i osiągane efekty leczenia.
Po co pielęgniarce i położnej kurs diabetologiczny?
Kursy diabetologiczne mają na celu wyposażenie pielęgniarki w wiedzę i umiejętności niezbędne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych dla chorych na cukrzycę wchodzących w zakres danej dziedziny. Oferowany przez nas “Kurs kwalifikacyjny diabetologiczny dla pielęgniarek” doskonale sprawdzi się dla położnych, ponieważ cukrzyca objawia się także w ciąży.
Absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.
Uczestnik po ukończeniu “Kursu kwalifikacyjnego diabetologicznego dla pielęgniarek” jest przygotowany do objęcia kompleksową opieką pacjenta w każdym wieku w obszarze realizowanego szkolenia.