Praca opiekuna medycznego w pigułce – cele, zadania i kompetencje

Praca opiekuna medycznego w pigułce - cele, zadania i kompetencje

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Opiekun medyczny jest częścią systemu opieki zdrowotnej w Polsce – jest to zawód medyczny, który wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, aby móc go wykonywać. Jakie są więc kompetencje opiekuna medycznego?

Co robi opiekun medyczny?

Jest to stosunkowo nowy zawód – został wyodrębniony dopiero w 2007 roku, w odpowiedzi na braki kadrowe w sektorze pielęgniarek. Od tego czasu czasu zapotrzebowanie na opiekunów medycznych stale rośnie – i to nie tylko w Polsce, ale również na świecie, co wynika z faktu coraz szybszego starzenia się społeczeństwa.

Cele i zadania opiekuna medycznego to przede wszystkim na zapewnienie należytej opieki osobom, które tego potrzebują. W przeważającej części czynności opiekuńcze mają zapewnić podopiecznemu komfort, bezpieczeństwo i swobodę podczas wykonywania codziennych czynności czy aktywności życiowych. Opiekunowie przeprowadzają również niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, zapewniają wsparcie podczas rehabilitacji, motywują do aktywizacji; potrafią także rozpoznać i pomóc w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów, które pacjent może zacząć odczuwać – opiekun medyczny jest w stałym kontakcie z całym zespołem medycznym, dzięki czemu jest w stanie szybko i profesjonalnie zareagować.

Opiekunka medyczna troskliwie zajmuje się pacjentemOpiekun medyczny udziela osobie chorej i niesamodzielnej wsparcia emocjonalnego, pomaga w podtrzymaniu aktywności ruchowej oraz w adaptacji do nowej sytuacji i zmian związanych z chorobą czy starością. Organizuje również swoim podopiecznym czas wolny: zabiera na spacery, aranżuje spotkania ze znajomymi, zapewnia zajęcia manualne, rozmowę, i swoje towarzystwo.

Do jego obowiązków należy także monitorowanie stanu osoby chorej, pielęgnowanie odleżyn, codzienna higiena i pomoc przy toalecie czy posiłkach.

Czy opiekun medyczny może robić opatrunki?

Dbanie o osobę chorą i niesamodzielną to duża odpowiedzialność. Czynności wykonywane przy podopiecznych muszą być przeprowadzane profesjonalnie, stąd też częste obawy odnośnie zakresu wykonywania różnorodnych zadań przez opiekunów. Jednakże uprawnienia opiekunów medycznych sprawiają, że pomału zawód ten staje się profesją zaufania publicznego i doskonale uzupełnia się z opieką pielęgniarską. Jak najbardziej więc opiekunowie mogą zmieniać opatrunki – szczególnie przy pielęgnacji odleżyn, i prowadzić inne czynności, we współpracy z zespołem medycznym.

Rola, jaką pełni opiekun medyczny w życiu podopiecznego jest więc bardzo istotna – ze względów zarówno medycznych, jak i psychicznych pacjenta i jego rodziny.

Jak zostać opiekunem medycznym?

Opiekunowie medyczni powinni wyróżniać się cechami, które zapewnią im rzetelne i profesjonalne podejście do wykonywania powierzonych im obowiązków. Na pewno jest to empatia, cierpliwość i dobrze rozwinięte zdolności komunikacyjne. Zadania wymagające specjalistycznej wiedzy przyszli opiekunowie poznają zaś na przykład podczas kursu

Takie szkolenia prowadzi również platforma dydaktyczna medical.edu.pl: opiekun medyczny – kurs ma za zadanie przygotować personel, który będzie sprawował wsparcie i opiekę osobom potrzebującym do profesjonalnego wykonywania tych działań. Kursanci poznają m.in. techniki ułożenia pacjenta w łóżku czy jego pionizacji; uczą się również, w jaki sposób przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne i jak wspierać pacjenta na poziomie emocjonalnym. 

Ile zarabia opiekun medyczny?

Istnieje ogromne zapotrzebowanie na usługi opiekunów medycznych, jednakże w Polsce zawód ten nie należy do zbyt dobrze opłacanych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę i pracę w tamtejszych placówkach medycznych lub domach prywatnych. W Anglii lub Niemczech opiekunowie medyczni mogą zarobić nawet 2-4 tys. euro miesięcznie.