Rola instrumentariuszki na sali operacyjnej

Rola instrumentariuszki na sali operacyjnej

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Wysoko wyspecjalizowana wiedza i jej szeroki zakres, jaki posiada pielęgniarka operacyjna, oraz szczególny charakter pracy, zdolności analityczne i manualne – świadczą o wyjątkowości tego zawodu. Czym zajmują się instrumentariuszki i w jaki sposób są szkolone?

Pielęgniarstwo operacyjne – co to za specjalizacja?

Dziedzina medyczna, jaką jest pielęgniarstwo operacyjne jest o tyle specyficzna, że program nauczania pielęgniarek podczas studiów zarówno licencjackich, jak i magisterskich jej nie obejmuje. Pielęgniarki, które rozpoczynają pracę na bloku operacyjnym, uczą się zawodu dopiero na miejscu. Ponieważ praca instrumentariuszki wymaga ciągłego skupienia i szybkich reakcji, niezbędne jest solidne przygotowanie przed przystąpieniem do asysty na bloku – stąd też konieczność odbycia specjalistycznych kursów i szkoleń.

Pielęgniarka instrumentariuszka – kurs

Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa operacyjnego realizuje zadania, które są związane z przygotowaniem pacjentów do operacji, ale nie tylko; przysposobienie sal bloku operacyjnego oraz instrumentarium również należy do jej obowiązków, podobnie jak prace związane z asystą pielęgniarską podczas zabiegów. Takie czynności wymagają ogromnej wiedzy, którą pielęgniarki zdobywają podczas szkoleń. Podczas nich poruszane są między innymi takie zagadnienia, jak:

  • specyfika pielęgniarstwa operacyjnego,
  • pielęgniarstwo operacyjne na poszczególnych oddziałach,
  • aspekty prawne, prowadzenie dokumentacji medycznej,
  • architektonika i wyposażenie blok operacyjnego,
  • organizacja pracy na bloku operacyjnym,
  • zapobieganie zakażeniom,
  • postępowanie okołooperacyjne,
  • techniki pracy na bloku operacyjnym.

Podczas pracy wszystkie działania oparte są na wiedzy o teoretycznym przebiegu operacji z uwzględnieniem działań instrumentariuszki oraz na wnioskach z własnych obserwacji – stąd też niezbędne są cechy, które pozwalają na szybkie przyswajanie wiedzy i natychmiastowe reakcje. 

Pielęgniarka operacyjna odpowiada również za zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa, sprawując nad nim bezpośrednią kontrolę. Ponieważ znajduje się on w sytuacji kryzysowej i pozbawiony jest możliwości reakcji czy obrony, jest zdany całkowicie na opiekę pielęgniarską.

Instrumentariuszka – jakie wykształcenie?

Uprawnienia do pracy w charakterze instrumentariuszki pielęgniarki nabywają, kończąc odpowiedni kurs bądź szkolenie specjalizacyjne w zakresie pielęgniarstwa operacyjnego. Powyższe aspekty oraz posiadanie prawa do wykonywania zawodu i co najmniej 6. miesięcy pracy w zawodzie uprawnia do rozpoczęcia praktyki na bloku operacyjnym.

Zadaniem pielęgniarki operacyjnej jest sprawowanie wysokospecjalistycznej opieki pielęgniarskiej nad pacjentem; odpowiedzialna jest również za prowadzenie dokumentacji medycznej, dbanie o prawidłowe i bezpieczne użytkowanie urządzeń medycznych na bloku operacyjnym i sprawna asysta pielęgniarska w zakresie instrumentarium. Tak szerokie spektrum działań czyni personel bloku operacyjnego wysoce wykwalifikowaną kadrą medyczną, która odpowiednio zadba o dobrostan pacjenta i całego zespołu.