Czy po kursie masażu można otworzyć gabinet?

Czy po kursie masażu można otworzyć gabinet?

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Jeżeli zawodowo wiążesz swoją przyszłość z masażem i marzysz o otwarciu własnego gabinetu, zobacz, jakie umiejętności należy posiadać, oraz jakie wymogi są niezbędne, aby móc prowadzić własną działalność jako masażysta.

Czym zajmuje się masażysta?

Masażystą jest osoba, która po ukończeniu odpowiedniej szkoły lub kursu zawodowego posiada umiejętności i uprawnienia do wykonywania masażu – czyli profesjonalnego wykorzystywania bodźców mechanicznych (głaskanie, ucisk, chwyty) na tkanki ciała w celu wywołania odpowiedniego efektu terapeutycznego. Możemy wyróżnić różne rodzaje masażu, które swoim oddziaływaniem na organizm pacjenta mają inny cel:

  • masaż klasyczny
  • masaż relaksacyjny
  • masaż leczniczy

Dodatkowo, w każdej z tych grup można wyodrębnić osobne, specjalistyczne zabiegi, takie jak na przykład masaż sportowy, kosmetyczny, drenaż limfatyczny czy masaż kamieniami. 

Aby dobrać odpowiedni rodzaj i technikę masażu, ważna jest ocena stanu zdrowotnego pacjenta, ustalenie jego potrzeb oraz oczekiwań. Niezbędna jest więc tutaj specjalistyczna wiedza z zakresu anatomii, a także praktyka, która – jak wiemy – czyni mistrza.

Jak otworzyć gabinet masażu?

Jeżeli posiadasz już wiedzę i praktykę które sprawiają, że czujesz się gotowy na otwarcie własnego gabinetu masażu, przeczytaj, co jeszcze jest niezbędne przy prowadzeniu tego typu działalności.

Przede wszystkim – po założeniu działalności gospodarczej – lokal, w którym będą przeprowadzane zabiegi: jego wielkość, oświetlenie i dostęp do bieżącej wody mają tu ogromne znaczenie zarówno dla masażysty, jak i pacjenta. Miejsce takie musi spełniać wymogi stawiane przez Sanepid, warto więc zapoznać się z aktualnymi wytycznymi tej instytucji, dotyczących naszej działalności.

Należy również zadbać o odpowiednie wyposażenie – zaczynając od łóżka do zabiegów, poprzez ręczniki, podkłady, olejki, na wystroju kończąc – wprowadzając odpowiedni nastrój w gabinecie, zapewniamy poczucie komfortu i relaksu naszym pacjentom, co jest niezmiernie ważne podczas wykonywania zabiegu masażu.

Jaki kurs masażu warto zrobić?

Bardzo ważna jest nauka z zakresu anatomii oraz fizjologii człowieka, a także zdobycie umiejętności przy określeniu wskazań, przeciwwskazań i skutków zabiegu, jego odpowiednim dobraniem i technikami wykonania. Daje to solidne podstawy do rozpoczęcia praktyki, która jest głównym narzędziem pracy przy pacjencie. Takie szkolenie powinno zakończyć się egzaminem, po którego zdaniu otrzymujemy dyplom i zaświadczenie potwierdzające zdobyte kwalifikacje – dzięki temu mamy nieograniczone możliwości zatrudnienia, łącznie z otwarciem własnego gabinetu masażu. Warto wziąć pod uwagę podjęcie kursu masażu online, który daje takie same uprawnienia, jak kurs stacjonarny, a odbywany jest w znacznie wygodniejszej formie – bez dojazdów i we własnym tempie. 

Ile kosztuje kurs masażu? Ceny takich szkoleń zależne są od miejsca, czasu trwania i zdobytej na nich wiedzy – wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Im bardziej rozbudowany czy specjalistyczny kurs, tym cena będzie wyższa. Warto jednak inwestować i rozwijać swoje umiejętności – stale ulepszając swoją technikę i zakres wykonywanych zabiegów, możemy poszerzyć ofertę swojego gabinetu, tym samym zwiększając grono pacjentów.

Gdzie zrobić kurs masażu?

Takie szkolenia oferuje wiele instytucji czy szkół, w których można zdobyć uprawnienia masażysty, a także rozwijać swoje kompetencje w tym zawodzie, stale poszerzając swoją wiedzę i umiejętności. Tutaj szczególnie polecamy kurs masażu online, który wprowadza w zaawansowane techniki masażu zarówno w ujęciu technicznym, jak i psychologicznym. Ukończenie kursu zostaje potwierdzone zaświadczeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz dyplomem ze zdjęciem.