Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Udzielanie świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych to zadania, którymi zajmuje się położna nie tylko podczas ciąży pacjentki, ale także po jej zakończeniu. Jednak, co to właściwie znaczy, tj. jakie są jej zadania w pracy – odpowiemy w dalszej części artykułu. Ponadto wskażemy informacje, czy położna w ciąży jest obowiązkowa, a także omówimy temat kursów dla położnych.
Czy położna w ciąży jest obowiązkowa?
Zgodnie z prawem kobieta nie ma obowiązku do korzystania z pomocy położnej środowiskowej. Jest to jej prawo. Potwierdza to zapis: “osoba sprawująca opiekę (…) informuje kobietę o możliwości korzystania z opieki położnej podstawowej opieki zdrowotnej” umieszczony w Rozporządzeniu z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
Warto dodać, że położna posiadająca odpowiednie kwalifikacje może prowadzić ciążę, o ile przebiega prawidłowo. W przypadku problemów ciężarna zostaje skierowana do ginekologa albo innego specjalisty.
Rola położnej w opiece nad ciężarną
Rolą położnej nad osobą w ciąży jest sprawowanie opieki poprzez zaplanowanie i realizację świadczeń profilaktycznych, a także monitorowanie stanu zdrowia i rozpoznanie ewentualnych problemów. Dodatkowo zajmuje się ona czynnościami edukacyjnymi mającymi na celu przygotowanie do porodu i rodzicielstwa oraz udzielaniem wsparcia u pacjentek w ciąży wysokiego ryzyka.
Położna opiekuje się kobietami od 21. do 31. tygodnia ciąży 1 raz w tygodniu, a od 32. tygodnia ciąży do porodu spotyka się z nimi 2 razy w tygodniu.
Czym zajmuje się położna po porodzie?
Położna po porodzie pomaga matce w tworzeniu więzi z dzieckiem, a także w rozpoczęciu karmienia piersią. Udziela porad każdemu z rodziców w zakresie prawidłowej opieki nad noworodkiem, a także wskazuje, na jakie szczepienia ochronne oraz badania profilaktyczne muszą zgłosić malucha. Dodatkowo położna po porodzie wskazuje sposoby samoopieki dla matki.
Natomiast w kwestii opieki nad niemowlęciem zajmuje się ona obserwacją i oceną zdrowia dziecka, rozwoju psychoruchowego oraz funkcjonowania narządów zmysłów. Ponadto sprawdza, jak przebiega adaptacja malucha do środowiska zewnętrznego, a także bada relacje rodziny z noworodkiem, np. w kontekście wykrywanie objawów patologicznych.
Położna – praca w gabinecie czy domu pacjentki?
Położna pracę może wykonywać w placówkach ochrony zdrowia, takich jak: przychodnia, szpitale, sanatoria i hospicja, a także w domu pacjentki, np. podczas wizyty patronażowej lub profilaktycznej. Osoba z tym wykształceniem nie ma obowiązku podjęcia pracy w sektorze publicznym, chociaż zapotrzebowanie na kadrę ochrony zdrowia jest nadal wysokie.
W kwestii sektora prywatnego położna ma prawo do założenia własnej działalności gospodarczej, aby wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej jako indywidualną praktykę lub indywidualną specjalistyczną praktykę. Oczywiście prywatna położna również musi zdobyć odpowiednie wykształcenie i posiadać prawo wykonywania zawodu. Rozpoczęcie własnej działalności prywatnej wymaga uzyskania wpisu do CEIDG, a w przypadku pielęgniarek i położnych także zdobycia wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Po co wykonuje się dodatkowo kursy dla położnych?
Kursy dla położnych wykonywane są w celu zdobycia kwalifikacji potrzebnych do kompleksowej opieki nad pacjentem w każdym wieku, a w tym przypadku w obszarze pielęgniarstwa rodzinnego. Warto zadać o to, aby organizator kształcenia zadbał o odpowiednie materiały dydaktyczne. Ten warunek spełnia nasza placówka posiadająca ogromne doświadczenie w zwiększaniu kwalifikacji pielęgniarek i położnych.
Oferowany przez nas “Kurs kwalifikacyjny rodzinny dla położnych” to rodzaj szkolenia, który zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa albo dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Dokumenty wystawiane po kursie dla położnych
Absolwent “Kursu kwalifikacyjny rodzinny dla położnych” po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.