Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Badanie cytologiczne (określane także jako cytologia) jest badaniem skriningowym, tj. mającym na celu wczesne wykrywanie symptomów choroby i jej zapobieganie. W związku z tym ma ono duże znaczenie dla profilaktyki nowotworu szyjki macicy, o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu. Odpowiemy również na pytania: na czym ona polega, ile się czeka na wyniki badań, a także, po co realizować kursy dla położnych.
Pobieranie cytolologii – na czym polega?
Cytologia szyjki macicy wykonywana jest przez ginekologów w szpitalach, poradniach leczniczych itd. Pacjentka powinna położyć się na fotelu ginekologicznym i pozostać zrelaksowana – to zmniejsza poczucie dyskomfortu podczas badania. Pobieranie cytologii wykonuje lekarz, a sama procedura nie powinna być bolesna. Badanie polega na umieszczeniu wziernika w pochwie, dzięki czemu ginekolog otrzymuje dostęp do szyjki macicy, z której pobiera materiał do dalszej diagnostyki.
Ile się czeka na wyniki cytologii? Kto je interpretuje?
To, ile czeka się na wyniki cytologii, zależy od miejsca wykonywania badania. Często w prywatnych klinikach informacja ta zostanie udzielona szybciej niż w szpitalach publicznych. Zazwyczaj u ginekologów działających na NFZ wyniki cytologii czeka się dwa-trzy tygodnie. Następnie powinny one zostać zinterpretowane przez lekarza lub położną, o ile wykonała ona odpowiednie szkolenie i zdobyła wiedzę niezbędną do udzielania tego typu informacji.
Cytologia – badanie pomocne w diagnostyce raka szyjki macicy
Mimo występowania wielu programów profilaktycznych rak szyjki macicy nadal jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów narządu płciowego. Wykrywa się go u około pół miliona kobiet na świecie, w tym ok. 2,5 tys. Polek (dane z serwisu: pacjent.gov.pl). W związku z tym bardzo ważne są regularne wizyty u specjalistów m.in. w celu pobrania cytologii i omówienia jej wyników.
Pacjentki nie powinny zwlekać z cytologią – badanie to zaleca się wykonywać raz na rok. Otrzymane wyniki pozwalają zaobserwować zmiany w komórkach szyjki macicy i na ten podstawie dobrać metodę leczenia.
Kursy dla położnych – po co je realizować?
Celem kursów dla położnych jest wyposażenie tych pracowników ochrony zdrowia w dodatkowe umiejętności. Ponadto umożliwiają one zdobycie różnorodnych uprawnień niezbędnych do wykonywania działań medycznych, np. interpretowania wyników cytologii szyjki macicy. Rejestracji na tego typu szkolenie można dokonać pod poniższym odnośnikiem: https://medical.edu.pl/kursy/178/kurs-doksztalcajacy-pobieranie-rozmazow-cytologicznych-w-skryningu-raka-szyjki-macicy-dla-poloznych.
Warto zdecydować się na “Kurs dokształcający pobieranie rozmazów cytologicznych w skryningu raka szyjki macicy dla położnych”, podczas którego położna zdobędzie umiejętności niezbędne zarówno w codziennej pracy pielęgniarki, jak i w drodze do uzyskania awansu zawodowego.
Co więcej, uczestnik po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.