Jak zostać asystentem medycznym? Poradnik

zarządzanie w ochronie zdrowia

Współczesne zarządzanie placówką medyczną wymaga od pracowników sprawnego realizowania zadań nie tylko odnoszących się bezpośrednio do medycyny, ale także dotyczących kierownictwa administrowania i nadzorowania. W związku z tym personel medyczny zajmuje się wieloma czynnościami wymagającymi wszechstronnej wiedzy, a w konsekwencji wzrasta zapotrzebowanie na asystentów medycznych.

Opiekun medyczny a asystent medyczny – czy to ten sam zawód?

Asystent medyczny to osoba, która zajmuje się sprawami związanymi z zarządzaniem w ochronie zdrowia, a także czynnościami administracyjnymi. W związku z tym określa się go również jako menagera, ponieważ jest odpowiedzialny za obsługę pacjentów i ich dokumentacji medycznej, a także współpracuje z lekarzami. Z kolei opiekun medyczny to pracownik, który udziela wsparcia emocjonalnego pacjentom, a także pomaga im w wykonywaniu codziennych czynności.

Asystent medyczny – wykształcenie 

Zawód asystenta medycznego nie jest regulowany, więc nie ma ścisłych określeń dotyczących tego, jakie dokładnie wykształcenie powinna mieć osoba na tym stanowisku. Jednak ze względu na odpowiedzialność wynikającą z powierzonych zadań, powinna ona znać się na systemie opieki zdrowotnej, znać przepisy prawa dotyczące zarządzania ochroną zdrowia, a także znać się na prawach i obowiązkach pacjentów i personelu.

baner_kursy dla pielęgniarek

W związku z tym asystent medyczny wykształcenie umożliwiające przygotowanie do pracy może zdobyć na “Kursie Zarządzanie w Służbie Zdrowia/Manager w Służbie Zdrowia”, oferowanym przez naszą placówkę oświatową.

Zapisz się na “Kurs Zarządzanie w Służbie Zdrowia/Manager w Służbie Zdrowia” i zdobądź umiejętności w zakresie zarządzania placówką medyczną

Z czym wiąże się zarządzanie w ochronie zdrowia?

Zarządzanie w ochronie zdrowia jest obszarem, który stale jest dopracowywany, gdyż ma to na celu podnoszenie jakości funkcjonowania placówek medycznych, a także uwzględnienie oczekiwań pacjentów wobec spraw administracyjnych.

W związku z tym od szpitali, przychodni itd. oczekuje się współcześnie wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań. Z kolei pracownicy powinni wykazywać się wszechstronną wiedzą, ponieważ zarządzanie w ochronie zdrowia związane jest z:

  • planowaniem, 
  • organizowaniem, 
  • zarządzaniem informacją i wiedzą, 
  • zarządzaniem finansami podmiotu leczniczego, 
  • zarządzaniem polityką personalną, 
  • marketingiem, 
  • kontrolą. 

Asystent medyczny – kurs online

Od asystenta medycznego wymaga się profesjonalnej wiedzy z zakresu zarządzania placówką medyczną, a także czynnościami związanymi z ogólnie pojętym zarządzeniem ochrony zdrowia. W związku z tym osoba na tym stanowisku powinna zdobyć odpowiednie kwalifikacje, które umożliwi jej prawidłowe wykonywanie powierzonych obowiązków. Co więcej, asystent medyczny zarobki swoje uzależnia od swoich umiejętności. 

asystent medyczny wykształcenie

Warto wybrać kształcenie na “Kursie Zarządzanie w Służbie Zdrowia/Manager w Służbie Zdrowia” w formie zdalnej, ponieważ umożliwia on połączenie nauki z pracą i innymi aktywnościami. To dzięki temu, że przyszły asystent medyczny kurs online może wykonać w dowolnie wybranym miejscu i czasie. Jedyny warunek to posiadanie komputera lub urządzenia mobilnego z dostępem do internetu. 

Rejestracji na szkolenie można dokonać pod poniższym odnośnikiem: https://medical.edu.pl/kursy/251/kurs-zarzadzanie-w-sluzbie-zdrowiamanager-w-sluzbie-zdrowia. Warto dodać, że uczestnik po ukończonym szkoleniu otrzymuje kwalifikacje Managera w służbie zdrowia potwierdzone zaświadczeniem w języku polskim zgodne z MEN.