Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
O zarządzaniu chorobami przewlekłymi możemy mówić w kontekście określenia zadań ukierunkowanych na cel leczniczy, a także ich realizacji i nadzorowania. Takie zadanie realizują pielęgniarki w swojej pracy, które całościowo podchodzą do opieki nad pacjentem. W dalszej części artykułu omówimy, jak pielęgniarki domowe pomagają pacjentom z cukrzycą, chorobami serca czy nadciśnieniem.
Jaka jest rola pielęgniarek w leczeniu cukrzycy?
Rolą pielęgniarki w leczeniu cukrzycy jest sprawowanie opieki nad pacjentami diabetologicznymi, a także edukowanie społeczeństwa w zakresie tej choroby i jej profilaktyki. Oczywiście ważne jest indywidualne podejście do pacjenta, które ukazuje się w dobieraniu metod pielęgnowania odpowiednio do stanu jego zdrowia oraz w udzielanym wsparciu. Pielęgniarki współpracują z pacjentami zarówno w przychodni, jak i warunkach domowych.
Pielęgniarki zajmujące się osobami z cukrzycą określane są jako pielęgniarki diabetologiczne. Kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa można zdobyć, np. na “Kursie kwalifikacyjnym diabetologicznym dla pielęgniarek”.
Wśród zadań pielęgniarek diabetologicznych dotyczących świadczenia opieki nad osobami z cukrzycą wymienia się m.in.:
- realizowanie planu opieki dopasowanego do stanu zdrowia pacjenta;
- prowadzenie leczenia stopy cukrzycowej zgodnie z zaleceniami;
- podawanie dawki insuliny i leków hipoglikemizujących;
- wykonywanie badania fizykalnego pacjenta z cukrzycą;
- edukowanie pacjenta w zakresie samoopieki.
Pielęgniarka wobec pacjenta z chorobą przewlekłą
Edukacja zdrowotna pacjentów ma kluczowe znaczenie dla przebiegu, rozwoju i leczenia różnego typu schorzeń. Samo przyjmowanie leków może być niewystarczającym rozwiązaniem w poprawie jakości życia pacjenta. Zatem zadaniem pielęgniarki jest edukowanie w zakresie samoopieki i kształtowanie nawyku dbania i monitorowania swojego zdrowia. Dodatkowo warto w to poradnictwo wdrożyć rodzinę, by wiedziała, jak dbać o chorego, szczególnie u pacjenta z chorobą przewlekłą (np. chorobami serca, nadciśnieniem), który długotrwale mierzy się z danym schorzeniem.
Pacjenci z chorobami przewlekłymi, którzy wymagają opieki długoterminowej, mogą skorzystać z pomocy tzw. pielęgniarki opieki długoterminowej (pielęgniarki domowej). Zajmuje się ona zarządzaniem chorobom, co oznacza kompleksowe działania nakierowane na osiągnięciu zamierzonych celów leczniczych.
Wśród zadań pielęgniarki domowej wymienia się:
- pomaganie w tworzeniu odpowiednich warunków otoczenia dla przewlekle chorych;
- określanie problemów pielęgnacyjnych pacjentów przewlekle chorych;
- wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych;
- monitorowanie i ocenianie stanu ogólnego pacjenta;
- podawanie leków przepisanych przez lekarza;
- zmienienie opatrunków lub opatrywanie ran.
Więcej na temat obowiązków tej pielęgniarki można przeczytać w artykule: Zadania długoterminowej pielęgniarki domowej w leczeniu i codziennej opiece.
Kurs kwalifikacyjny dla pielęgniarek domowych
Pielęgniarki domowe, zajmujące się opieką długoterminową, muszą mieć wszechstronną wiedzę na temat świadczenia samodzielnie indywidualnej i kompleksowej opieki pielęgniarskiej nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Dotyczy to także pielęgnowania pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem oraz chorobami serca.
Dlatego też pielęgniarka powinna uzupełnić swoje kwalifikacje w tym zakresie. Możliwość taką daje kształcenie na “Kursie kwalifikacyjnym pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek”, który przygotuje pielęgniarkę do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Program tego kursu został opracowany na podstawie wymagań Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Co więcej, pielęgniarka po zakończonym “Kursie kwalifikacyjnym pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek” otrzymuje zaświadczenie wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.