Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Dla wielu seniorów jesień życia nie zawsze jest łatwym okresem. W tym czasie często potrzebują wsparcia innych osób – zarówno w podstawowych czynnościach, jak i pozostałych aktywnościach społecznych. Tutaj właśnie swoją rolę spełnia opiekunka, która poprzez odpowiednie działania pomaga osobie starszej w codziennym życiu, sprawiając, że staje się ono znacznie łatwiejsze.

Co robi opiekunka osoby starszej?

Opiekunka osoby starszej to osoba, która opiekuje się seniorami i pomaga im w codziennym życiu. Zakres obowiązków opiekunów bywa bardzo różny, w zależności od stanu zdrowia i możliwości osób starszych, a także od miejsca zatrudnienia. Jest to zawód wymagający, ale dający również wiele satysfakcji. Stwarza okazję do pomagania innym ludziom i pozwala podejmować pracę w placówkach pomocowych, domach pomocy społecznej, domach spokojnej starości, placówkach wypoczynkowych czy prywatnych mieszkaniach seniorów.

ZDOBĄDŹ UMIEJĘTNOŚCI, KTÓRE WYRÓŻNIĄ CIĘ NA RYNKU PRACY, KOŃCZĄC „KURS KWALIFIKACYJNY OPIEKUNA OSÓB STARSZYCH”!

Jak wygląda codzienna opieka nad seniorem?

Szczegółowa charakterystyka pracy zależy głównie od miejsca, w którym podejmuje się zatrudnienie – w zależności, czy jest to dom opieki, hospicjum czy prywatne mieszkanie, zakres obowiązków opiekunki osoby starszej może być zupełnie odmienny. Można jednak wskazać główne zadania i podzielić je pod względem rozmaitych obszarów, których dotyczą. Jakie to obszary?

Pielęgnacja ciała

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej obejmuje między innymi wszystkie kwestie związane z pielęgnacją ciała. Opiekunka do osoby starszej pomaga podopiecznemu w:

  •     utrzymaniu higieny osobistej;
  •     dbaniu o skórę, włosy i paznokcie;
  •     stosowaniu leków miejscowych np. w postaci żelów czy maści;
  •     załatwianiu potrzeb fizjologicznych, czasami zmianie pampersów.

opieka do osoby starszej

Zabiegi związane z kwestiami medycznymi i wizyty lekarskie

Opieka do osoby starszej pilnuje tego, by senior nie zapominał o przyjmowaniu przepisanych mu leków. Wydziela je do odpowiednich pojemników lub podaje o wyznaczonych porach do posiłków, lub pomiędzy nimi. Obowiązki opiekuna osoby starszej obejmują także realizowanie recept oraz wyjazdy z podopiecznym do lekarzy lub przyjmowanie specjalistów na wizytach domowych.

Podstawowe obszary życia codziennego

Opiekun osoby starszej pomaga swojemu podopiecznemu także w takich sprawach, jak utrzymanie czystości w gospodarstwie domowym. Może dbać o czystość w mieszkaniu, robić pranie, okresowe porządki, zakupy i podawać posiłki. Wszystko zależy od ustaleń pomiędzy opiekunem a osobą, z którą omawia stosunek pracy. Ważnym aspektem dbania o dom jest także zmiana pościeli, zmywanie naczyń lub wkładanie ich do zmywarki, przygotowywanie dekoracji świątecznych i wspólne dekorowanie domu wraz z osobą starszą.

Sfera życia społecznego i organizacji czasu wolnego

Bardzo ważnym obszarem pracy opiekuna osoby starszej jest także organizacja rozrywki i innych aktywności seniorowi. Niezależnie od wieku każdy człowiek powinien się ruszać, na miarę swoich możliwości, a także realizować potrzeby społeczne, które ma każdy z nas. Aktywizacja społeczna, udawanie się na spacery i wycieczki są zatem równie ważne, co zabiegi z obszaru pielęgnacji ciała. Opiekun osoby starszej może także być odpowiedzialny za utrzymanie kontaktu z rodziną seniora, umawianiem wspólnych spotkań i wydarzeń. Powinien także instruować rodzinę w zakresie prawidłowej opieki nad podopiecznym.

zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

 

Jakie cechy powinna mieć opiekunka osoby starszej?

Zawód ten polega więc na wsparciu, opiece i organizacji codziennych zajęć seniorom. Przydatne cechy w czasie wykonywania tej pracy to empatia, cierpliwość i chęć pomocy innym, ale również stanowczość i opanowanie. Opiekunka osoby starszej powinna pomóc w zaspokojeniu potrzeb biologicznych, ale również psychicznych i społecznych dbając o sprawność umysłową i fizyczną na tyle, na ile pozwala na to stan pacjenta.

Jak zostać opiekunką osoby starszej?

Aby legalnie i kompetentnie podjąć się opieki nad seniorami, warto zrealizować kurs opiekunki osoby starszej, dzięki któremu można uzyskać certyfikat potwierdzający nabyte kwalifikacje. Uprawnia on do podjęcia pracy w dowolnym miejscu, które świadczy usługi opiekuńcze, a przede wszystkim – przekazuje fachową wiedzę, jak planować i sprawować opiekę nad osobami starszymi.

Nabycie takich uprawnień oferuje Krajowy Instytut Medyczny, gdzie dodatkową zaletą jest nauka z wykorzystaniem platformy e-learningowej. Kurs ten został przygotowany w oparciu o podstawę programową kształcenia w zawodzie, a uczestnik otrzymuje wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w charakterze opiekuna osoby starszej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ukończenie nauki potwierdzone jest:

  • dokumentacją zgodną z wymogami MEiN;
  • certyfikatem wydawanym w języku polskim, angielskim oraz niemieckim;
  • dyplomem w skórzanej oprawie.

Już dziś rozpocznij kształcenie w Krajowym Instytucie Medycznym! Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi na platformie do nauczania kursami dla opiekunów!