Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Umiejętność zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej ma kluczowe znaczenie dla poszkodowanego, ponieważ szybkie i prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy może uratować komuś życie. W związku z tym poznanie zasad RKO u dorosłego i dziecka jest bardzo potrzebna, szczególnie pracownikom ochrony zdrowia. Dlatego też w tym temacie organizowane są różnego typu szkolenia, o czym napiszemy więcej w dalszej części artykułu.
Reanimacja osoby dorosłej a resuscytacja krążeniowo-oddechowa
O RKO u dorosłych mówimy w przypadku odzyskania przez niego oddechu i krążenia. Natomiast reanimacja osoby dorosłej to proces przywracania krążenia, oddechu, a także przytomności poszkodowanego. W resuscytacji krążeniowo-oddechowej stosunek uciśnięć do wdechów wynosi 30:2 i zaczyna się ją zawsze od uciśnięć klatki piersiowej. Wykonywana jest do momentu przyjazdu karetki.
Czym się różni RKO u dorosłych i u dzieci?
Zasady postępowania z dziećmi nie różnią się szczególnie od tych stosowanych w resuscytacji krążeniowo-oddechowej osób dorosłych. W tym przypadku również stosunek uciśnięć do wdechów wynosi 15:2, z tym że powinno się ją rozpocząć od 2 wdechów ratowniczych.
Czego można nauczyć się na kursie RKO dla pielęgniarek online?
To, jaką tematykę porusza kurs RKO dla pielęgniarek online, zależne jest od ustaleń Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPIP). Udostępniło ono program szkolenia stworzony dla wszystkich organizatorów realizujących kształcenie dla pielęgniarek. Został opracowany w taki sposób, aby pracownik ochrony zdrowia miał możliwość nabycia umiejętności do wykonywania określonych czynności zawodowych przy udzielaniu świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych lub rehabilitacyjnych.
W związku z tym oferowany przez nas “Kurs specjalistyczny resuscytacja krążeniowo-oddechowa dla pielęgniarek i położnych” jest zgodny z założeniami CKPPIP. Jego celem jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych – BLS, a także zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych – ALS.
Charakterystyka modułów na kursie z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej
W “Kursie specjalistycznym resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla pielęgniarek i położnych” pierwszy moduł poświęcono zagadnieniu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych – BLS. W związku z tym jego celem jest przygotowanie pracowników ochrony zdrowia do rozpoznania stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, a także odpowiedniego reagowania, co wiąże się z wykonaniem resuscytacji dorosłego i dziecka.
Kolejny moduł odnosi się do zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych (ALS), dlatego też pielęgniarki i położne będą mogły przygotować się do wykonywania czynności, takich jak: defibrylacja elektryczna oraz przyrządowe udrożnianie dróg oddechowych. Ponadto zostanie im przekazana wiedza z zakresu podaży leków i płynów infuzyjnych w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Dokumenty wystawiane po kursie z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej
Absolwent “Kursu specjalistyczny resuscytacja krążeniowo-oddechowa dla pielęgniarek i położnych” po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.