Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Medycyna pracy jest dziedziną, która w obszarze swoich działań obejmuje pracowników oraz kandydatów do wszelkiego rodzaju szkół i kursów zawodowych. O zdrowie zarówno przyszłych, jak i obecnych pracowników zatrudnianych na umowę o pracę dba zespół składający się z odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy, psychologów oraz pielęgniarek, które aktywnie uczestniczą w procesie medycznym. Na czym dokładnie polega ich praca?
Czym jest ochrona zdrowia pracownika?
Każda osoba podejmująca się pracy musi najpierw skorzystać z poradnictwa medycyny pracy. Na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, wykonywane są badania lekarskie – zarówno wstępne, jak i okresowe czy kontrolne. Dzięki nim można określić możliwość podjęcia obowiązków na konkretnym stanowisku przez daną osobę. Bez aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy, nie można dopuścić do niej pracownika.
Badania lekarskie – medycyna pracy
O tym, jakie badania mają zostać wykonane, decyduje lekarz medycyny pracy – na podstawie określenia stanowiska, jakie pracownik zajmuje. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak rodzaj wykonywanych zadań i stan zdrowia pracownika. Z pacjentem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, którego celem jest poznanie oraz wykluczenie ewentualnych schorzeń. Wykonywane są podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia krwi czy osłuchanie, lekarz może również zlecić badania krwi oraz moczu. Badania dodatkowe zależne są od charakteru pracy pacjenta: przykładowo, osoby pracujące przy komputerze będa musiały mieć przeprowadzone badanie wzroku, zaś osoby zajmujące kierownicze stanowiska – szczegółowe badanie wydolności serca. Pracownicy mający kontakt z żywnością muszą posiadać dodatkowo aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne – w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uzyskują wtedy zaświadczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych (tzw. podbicie książeczki sanepidowskiej), co potwierdza brak przeciwwskazań do tego typu pracy. Badania okresowe medycyny pracy wykonywane są w wyznaczonych przez lekarza-orzecznika odstępach czasu i mają za zadanie skontrolować stan zdrowia pracownika oraz jego dalszą możliwość podejmowania dotychczasowych obowiązków. Jednak gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla pielęgniarki?
Ochrona zdrowia pracujących dla pielęgniarek
Pielęgniarki w medycynie pracy odpowiadają za kompletowanie informacji o ryzyku zawodowym pracownika, takich jak czynniki szkodliwe, niebezpieczne czy uciążliwe w środowisku pracy. Dbają o sprawny proces wykonywania i kompletowania pakietu badań diagnostycznych, pomagają również na etapie podsumowania uzyskanych wyników, dokonywanego przez lekarza-orzecznika. Tworzą również dokumentację medyczną.
Do obowiązków pielęgniarki-specjalisty medycyny pracy należy także współpraca z pracodawcami i ich organizacjami, polegająca na wzajemnej wymianie informacji o zagrożeniach zdrowia, występujących na danych stanowiskach. W przypadku ich występowania, dążą do ich ograniczania bądź likwidacji. Uczestniczą również w inicjatywach prozdrowotnych na rzecz pracujących i wykonują kontrole podstawowych jednostek służby medycyny pracy.
Istotnym elementem służby medycyny pracy jest udzielanie informacji na temat ograniczania ryzyka zawodowego. Wiąże się to z:
- informowaniem pracowników o możliwościach zmniejszania ryzyka zawodowego,
- wdrażaniem zasad profilaktyki zdrowotnej, szczególnie u osób pracujących w dużym narażeniu,
- gromadzeniem, przechowywaniem i przetwarzaniem informacji o narażeniu i ryzyku zawodowym oraz o stanie zdrowia pracujących,
- wykonywaniem zadań związanych z tworzeniem warunków do rehabilitacji zawodowej,
- prowadzeniem analiz stanu zdrowia pracowników z uwzględnieniem występowania chorób zawodowych i ich przyczyn oraz przyczyn wypadków przy pracy.
Miejsca pracy pielęgniarki ze specjalizacją “ochrona zdrowia pracujących” to nie tylko zakłady medycyny pracy. Mogą one znaleźć zatrudnienie m.in. w firmach czy dużych przedsiębiorstwach, dbając o bezpieczne warunki pracy i zapewnienie pomocy w nagłych przypadkach. Pielęgniarki medycyny pracy wykonują swoje zadania także w jednostkach Służby Więziennej, gdzie dbają o ochronę zdrowia funkcjonariuszy przed wpływem niekorzystnych warunków związanych ze środowiskiem służby.
Medycyna pracy – kurs pielęgniarski
Kwalifikacje niezbędne do wykonywania zadań medycyny pracy pielęgniarki uzyskują po ukończeniu odpowiedniego kursu lub szkolenia specjalistycznego. Ochrona zdrowia pracujących dla pielęgniarek daje istotną wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania czynności w zakresie realizowane szkolenia. To istotne wsparcie dla pracowników, dbające o ich zdrowie i ergonomię podczas wykonywania codziennych obowiązków.