Przyczyny nawrotu krwawienia w połogu. Jak położna może pomóc?

zanik-i-nawrot-krwawienia-w-pologu

Jednym z nieodłącznych elementów rozwiązania ciąży i okresu po narodzinach dziecka jest połóg, z którym wiąże się potrzeba odpoczynku, ale też występowanie krwawienia. Jest to zjawisko naturalne, mające na celu przede wszystkim oczyszczenie macicy po przebytej ciąży. Można jednak zauważyć zanik i powrót krwawienia w połogu. Czy takie zjawisko powinno nas zaniepokoić? O czym może świadczyć zanik i powrót plamień i jakie są przyczyny nawrotu krwawienia w połogu? Sprawdź, co powinna wiedzieć na ten temat każda kobieta planująca ciążę, a w szczególności pielęgniarka, która zainteresowana jest położnictwem.

Krwawienie połogowe – co warto wiedzieć?

Ciąża to ogromne wyzwanie dla całego organizmu, a szczególnie dla macicy, w której zachodzą niewyobrażalne zmiany związane m.in. z jej kilkukrotnym powiększeniem. W narządzie tym podczas ciąży dochodzi również do pojawienia się wielu różnych struktur, takich jak choćby łożysko czy płyny, w których rozwija się dziecko. Wraz z narodzinami maleństwa co prawda kończy się okres ciąży, ale rozpoczyna czas powrotu do normy całego organizmu matki, który najintensywniej przechodzi macica. Towarzyszą temu regularne plamienia.

przyczyny-nawrotu-krwawienia-w-pologu

Podczas krwawienia połogowego, które rozpoczyna się kilka godzin po porodzie, wydalane są tzw. odchody połogowe, czyli pozostałości po ciąży w postaci śluzu, błon i innych resztek zalegających jeszcze w macicy. Okres trwa zazwyczaj około 6 tygodni. I choć czas tuż po narodzinach jest niezwykle ważny dla młodej mamy, krwawienie połogowe należy bacznie obserwować. Zdarza się, że pojawia się zanik i nawrót krwawienia połogowego, co bywa sygnałem poważnych stanów w macicy wymagających natychmiastowej interwencji specjalistycznej.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ O OKRESIE POŁOGU, WYBIERZ „KURS KWALIFIKACYJNY RODZINNY DLA POŁOŻNYCH”!

Przyczyny nawrotu krwawienia w połogu

Młode mamy, jak i położne powinien zaniepokoić stan, w którym krwawienie przedłuża się, a jego objętość nie ulega zmniejszeniu. Niepokojący bywa również zanik i nawrót krwawienia w połogu. Wówczas kluczowa jest jak najszybsza interwencja lekarska, aby uniknąć komplikacji.

Najczęstsze przyczyny nawrotu krwawienia w połogu to:

  •  zaawansowane uszkodzenia krocza,
  • występowanie polipów łożyskowych,
  • popołogowe zapalenie błony śluzowej macicy,
  • pozostałe resztki łożyska,
  • atonia macicy,
  • infekcje w obrębie macicy lub układu rodnego.

Zanik i nawrót krwawienia w połogu – jak rozpoznać niepokojący stan?

Nie da się z góry określić, ile będzie w przypadku danej kobiety trwało krwawienie poporodowe. Zależy to od indywidualnej budowy i cech organizmu. Niekiedy zjawisko to może trwać znacznie krócej niż 6 tygodni, a czasem wydłużyć się do 2 miesięcy i jednocześnie nie stanowić powodu do niepokoju. Prawidłowemu oczyszczaniu się macicy z resztek porodowych nie powinny towarzyszyć żadne charakterystyczne dolegliwości.

Zanik i nawrót krwawienia w połogu powinien być jednak sygnałem do interwencji lekarskiej w sytuacji, kiedy towarzyszą temu niepokojące objawy. Należy do nich przede wszystkim odczuwany ból w podbrzuszu, niezwiązany z ewentualnym cięciem cesarskim, gorączka lub utrzymujący się stan podgorączkowy, a także brak zmniejszania się objętości krwawienia lub jego nasilenie. Należy również udać się do lekarza w przypadku występowania nietypowej barwy wydzieliny oraz nieprzyjemnego zapachu.

Jak położna może pomóc w okresie połogu?

Położna to osoba, która po porodzie pełni kluczową rolę we wsparciu młodych mam. Zajmuje się nie tylko monitorowaniem ich stanu fizycznego, ale też udziela pomocy emocjonalnej. Instruuje również, jak radzić sobie z przyspieszeniem powrotu do zdrowia poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń i masaży, istotnych dla jak najszybszego obkurczenia się macicy i powrotu do pełni sił.

przyczyny-nawrotu-krawienia-w-pologu

Rola położnej jest także niezastąpiona w nauce opieki nad dzieckiem i rozwiązywaniu pierwszych problemów opiekuńczych. To pierwsza osoba, która powinna dostrzec ewentualne niepokojące objawy dotyczące nieprawidłowego połogu i zaalarmować w tej sprawie. Niejednokrotnie może to uratować zdrowie i życie pacjentki. Zaawansowane szkolenia z zakresu opieki połogowej i postępowania w przypadku krwawień i innych sytuacji w okresie poporodowym to część zagadnień, jakie obejmuje “Kurs kwalifikacyjny rodzinny dla położnych” dostępny na medical.edu.pl. Podczas kursu uczestnik zapozna się między innymi z opieką nad matką i dzieckiem, opieką ginekologiczną i onkologiczną. Po pozytywnym ukończeniu “Kursu kwalifikacyjnego rodzinnego dla położnych” kursant otrzymuje zaświadczenie w języku polskim oraz kartę kwalifikacyjną. Wydane kwalifikacje są honorowane zarówno w instytucjach państwowych, jak i prywatnych.