Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Trudno gojące się rany, w tym odleżyny i oparzenia, stanowią wyzwanie dla rodziny opiekującej się pacjentem w domu. Jest to problem mający bezpośredni wpływ na jakość życia chorych, szczególnie że dotyczy osób długotrwale chorych z ograniczeniami ruchu, dla których często nie ma możliwości zmiany pozycji. W związku z tym istotne jest udzielenie specjalistycznej pomocy przez pielęgniarki, a także edukowanie przez nie rodziny w zakresie pielęgnacji lub profilaktyki oparzeń i odleżyn. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.
Jaka pielęgniarka zajmuje się pacjentem w domu?
Pacjent ma możliwość skorzystania ze świadczeń realizowanych przez pielęgniarki nie tylko w placówce medycznej, ale także w title=”Kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek” domu. Wtedy to może zgłosić się po pomoc pielęgniarki opieki długoterminowej lub pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej.
Pierwsza z nich zajmuje się pacjentami, którzy otrzymali 40 punktów lub mniej w skali Barthel. Natomiast prawo do pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej przysługuje każdemu pacjentowi zarówno choremu, jak i zdrowemu – od dzieci po osoby dorosłe – który zadeklarował się w swojej placówce medycznej.
Opieka domowa – co należy do obowiązków pielęgniarki?
Pielęgniarka środowiskowo-rodzinna skupia powierzone jej obowiązki na daną rodzinę oraz społeczność lokalną. Prowadzi działania związane z promowaniem zdrowia i profilaktyki, zachęca do aktywizacji zdrowotnej i realizuje lokalną politykę prozdrowotną. Ponadto wykonuje zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze, a także organizuje opiekę pielęgniarską w środowisku.
Część zadań pokrywa się z tym, czym się zajmuje pielęgniarka opieki długoterminowej. Z tym że realizowane przez nią działania edukacyjne skupiają się na rodzinie chorego. Do obowiązków pielęgniarki opieki długoterminowej należy wykonywanie świadczeń: higienicznych, pielęgnacyjnych oraz leczniczych wobec pacjenta przewlekle chorego, który wymaga specjalistycznej opieki.
Czy pielęgniarka może leczyć rany?
Zarówno pielęgniarka opieki długoterminowej, jak i pielęgniarka środowiskowa, może leczyć rany. Poza wyżej wymienionymi, wśród ich obowiązków wymienia się wykonywanie zabiegów leczniczych, do których należy zakładanie opatrunków na rany, odleżyny, oparzenia.
Ile kosztuje zmiana opatrunku u pielęgniarki?
To, ile kosztuje zmiana opatrunku u pielęgniarki, zależy od miejsca zamieszkania pacjenta oraz typu placówki medycznej, w której wykupuje się usługę. Kwoty podawane w cenniku za zmianę opatrunku wahają się od 20 zł do 100 zł.
Kurs opieki nad pacjentem w domu
Specjalistyczna opieka nad trudno gojącymi się ranami, oparzeniami czy odleżynami nie może być wykonywana bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Pielęgniarki podczas swojej edukacji doskonale mogą poznać sposoby, jak radzić sobie z pacjentem i różnego typu problemami zdrowotnymi.
Z kolei “Kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek” umożliwi uzupełnienie tej wiedzy w zakresie nad pacjentami wymagającymi opieki długoterminowej w warunkach domowych. Podczas tego szkolenia pielęgniarka zostanie przygotowana do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Należy dodać, że pielęgniarka lub położna po zakończonym “Kursie kwalifikacyjnym pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek” otrzymuje zaświadczenie wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.