Najtrudniejsze zadania dla pielęgniarki szkolnej

Najtrudniejsze zadania dla pielęgniarki szkolnej

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Dzięki obecności pielęgniarki w szkole młodzież czuje się bezpieczniej, do tego ma dostęp do profilaktyki, która w przyszłości może znacznie wpłynąć na jej zdrowie. Czy jest to jednak zawsze przyjemna praca?

Obowiązki szkolnej pielęgniarki

Dostępność opieki medycznej w szkole jest bardzo ważna dla uczniów, gdyż w przypadku wystąpienia nagłych zdarzeń mogą liczyć na szybką pomoc. Dodatkowo, podczas szkolnych badań przesiewowych wyłapuje się najwięcej nieprawidłowości, a ścieżka diagnostyczna zaczyna się często od gabinetu szkolnej pielęgniarki – co ma ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej.

Najważniejszą funkcją pielęgniarki szkolnej jest udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach czy przy pogorszeniu stanu zdrowia. Oprócz tego, pielęgniarka zajmuje się:

  • wykonywaniem i interpretowaniem testów przesiewowych,
  • czynnym poradnictwem dla uczniów z problemami zdrowotnymi,
  • sprawowaniem opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością,
  • doradztwem dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole,
  • udziałem w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej,
  • edukacją w zakresie zdrowia jamy ustnej, w tym prowadzeniem grupowej profilaktyki fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku.

Mali pacjenci i… ich rodzice

Podczas pełnienia codziennych obowiązków, pielęgniarki muszą liczyć się z trudnościami, które mogą napotkać podczas swojej praktyki. Oprócz działań profilaktycznych i rutynowych zadań, najczęstszymi przyczynami wizyt w szkolnym gabinecie są przypadki nagłe, które wymagają podejmowania szybkich decyzji. To bardzo odpowiedzialne zadanie – głównie dlatego, że podejmowane czynności dotyczą małych pacjentów, którzy w danej chwili znajdują się z dala od osób decyzyjnych, jakimi są ich opiekunowie. Z tego powodu bardzo często dochodzi do późniejszych kontaktów, które nie zawsze należą do przyjemnych. Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie pielęgniarki – w taki sposób, by posiadała aktualną wiedzę oraz umiała profesjonalnie reagować na zaistniałe, niespodziewane sytuacje.

Szkolenia dla pielęgniarek

Szkolna pielęgniarkaDo pracy w szkole, ale także ogólnie z małymi dziećmi i młodzieżą, przygotowują różnego rodzaju szkolenia – higienistka szkolna oraz szkolna pielęgniarka posiadają odpowiednie kwalifikacje do pełnienia zadań w szkolnym gabinecie. W praktyce nazwy “pielęgniarka” i “higienistka” stosowane są zamiennie, jednak pomimo pełnienia podobnych obowiązków różni je wykształcenie oraz zakres uprawnień. Higienistką może zostać osoba posiadająca wykształcenie średnie medyczne w zawodzie higienistki szkolnej lub która ukończyła szkołę policealną, uzyskując dyplom higienistki szkolnej. Natomiast osoba, która pełni funkcję pielęgniarki szkolnej, musi posiadać wykształcenie wyższe – co najmniej licencjat z pielęgniarstwa, a dodatkowo mieć ukończony kurs pielęgniarki środowiskowej; dokładniej, “środowiska nauczania i wychowania dla pielęgniarek”. 

Jakie tematy obejmuje kurs?

Szkolenie ma za zadanie przygotować pielęgniarki do sprawowania opieki profilaktycznej nad uczniem w środowisku nauczania i wychowania – w szkole, internacie lub innej placówce oświatowej, a także do współpracy z rodzicami oraz społecznością szkolną i lokalną. Podczas kursu realizowane są bloki tematy, które zawierają wiadomości z zakresu:

  • organizacji opieki profilaktycznej,
  • promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej,
  • medycyny i higieny szkolnej,
  • chorób i zaburzeń rozwoju dzieci i młodzieży,
  • opieki nad uczniami chorymi przewlekle oraz niepełnosprawnymi,
  • opieki nad uczniami z problemami społecznymi i chorobami cywilizacyjnymi,
  • pediatrii społecznej,
  • psychologii rozwojowej,
  • socjologii zdrowia i choroby.

Wszystkie te wiadomości odnoszą się dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – od 6. do 19. roku życia, gdyż to właśnie dla nich przyszła szkolna pielęgniarka będzie świadczyć pomoc i sprawować opiekę medyczną.

Kwalifikacje dostępne również online

Pielęgniarki mogą nabywać nowe kompetencje za pomocą wielu ośrodków, które organizują tego typu kursy.  Jednym z nich jest medical.edu.pl, organizujący kursy i szkolenia dla personelu medycznego. 

Prowadzi on wyjątkową formę kształcenia, jaką jest nauka online. Brak dojazdów czy dodatkowych kosztów z tym związanych może być dużym atutem dla zapracowanych pielęgniarek, gdyż czas poświęcony na naukę dobierają według własnych potrzeb i możliwości – w dowolnym miejscu i porze. Kurs pielęgniarki środowiskowej online nie różni się programem nauczania od kursów stacjonarnych, zaś komfort nauki znacznie wzrasta – również dzięki odpowiednio opracowanym materiałom.

Wiedza i umiejętności uzyskane podczas nauki pozwalają pielęgniarkom na profesjonalne sprawowanie opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w szkole i placówkach edukacyjnych. Swoich świadczeń udzielają w szkolnym gabinecie profilaktyki zdrowotnej, a jeśli szkoła takiego nie posiada – w przychodni lub innym ośrodku zdrowia.