Zaktualizowano dnia 9 sierpnia 2024
Z roku na rok ilość osób, u których diagnozuje się cukrzycę ciągle wzrasta; tym samym rola pielęgniarek diabetologicznych zyskuje na znaczeniu – wciąż potrzebni są nowi specjaliści. Dlaczego jest to tak ważne?
Cukrzyca działa w ukryciu
Na początku bardzo łatwo jest przeoczyć chorobę, która rozwija się w naszym organizmie, a z cukrzycą – tak jak z każdą chorobą przewlekłą – podjęcie szybkich działań jest kluczowe dla zdrowia. Cukrzyca rozwija się, gdy organizm nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny, lub nie wykorzystuje tego hormonu w prawidłowy sposób. Nieleczona lub prowadzona źle skutkuje wieloma powikłaniami zdrowotnymi, w tym zawałem serca, udarem mózgu czy dużych problemów z nerkami.
Chory na cukrzycę może początkowo uskarżać się na niewyraźne widzenie, wzmożone pragnienie lub inne – niekoniecznie charakterystyczne, objawy.
Dlatego tak duże znaczenie ma powszechna edukacja diabetologiczna, by jak najwcześniej wychwycić objawy, regularnie wykonywać badania i wdrożyć odpowiednie działania kiedy są niezbędne. Ważne również są działania profilaktyczne.
Bezcenne wsparcie pielęgniarek
Pielęgniarki diabetologiczne wchodzą w skład zespołu terapeutycznego i są jednym z ważniejszych elementów systemu opieki nad pacjentem. Zdiagnozowanie przez lekarza cukrzycy oraz dobranie sposobu leczenia jest dopiero początkiem. Pacjent trafia pod opiekę wykwalifikowanej pielęgniarki i to od niej uzyskuje szereg niezbędnych informacji na temat choroby i sposobów, jak sobie z nią radzić na co dzień. Pielęgniarki – specjaliści w diabetologii posiadają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Edukują, wspierają i motywują.
Zadaniem pielęgniarki diabetologicznej jest wspieranie chorego na cukrzycę: wspólne analizowanie postępów leczenia, pomoc w modyfikowaniu nawyków i dostosowanie do codziennego życia z chorobą. Takie działania realnie wpływają na efekty terapii i jakość życia pacjentów.
Dzięki opiece pielęgniarskiej, pacjenci stopniowo oswajają się z chorobą i mają większe poczucie bezpieczeństwa. Zaczyna widzieć sens wysiłku wkładanego w ćwiczenia czy dietę i ma większą motywację do wprowadzania prozdrowotnych działań w swoje życie.
Dzięki stałej współpracy z pielęgniarką diabetologiczną, diabetycy mają szansę na normalne życie.
Pielęgniarka diabetologiczna – gdzie można ją znaleźć?
Pielęgniarka przejmuje od początku rolę opiekuńczą i edukacyjną wobec pacjenta, zaś w przypadku stwierdzenia cukrzycy – również profilaktyczną w odniesieniu do powikłań. JEst to choroba przewlekła i zostaje na całe życie, dlatego pacjent i jego rodzina muszą nabyć ogrom wiedzy, umiejętności i nawyków, aby móc ją kontrolować – w czym pomaga właśnie pielęgniarka diabetologiczna.
Swoją wiedzę zdobywa, podejmując kurs kwalifikacyjny dla pielęgniarek – daje jej to wiedzę i uprawnienia do pracy z pacjentem diabetologicznym na wielu poziomach. Mogą to być szkolenia organizowane przez różnego rodzaju instytucje, na przykład przez platformę dydaktyczną medical.edu.pl:
https://medical.edu.pl/kursy/183/kurs-kwalifikacyjny-diabetologiczny-dla-pielegniarek
Celem kształcenia jest przygotowanie pielęgniarki do sprawowania profesjonalnej opieki nad pacjentem z cukrzycą, oraz jego rodziną. Po ukończeniu szkolenia pielęgniarka uzyskuje kwalifikacje, dzięki którym zyskuje możliwość wyspecjalizowanej pracy w takich miejscach, jak:
- przychodnie, podmioty lecznicze,
- specjalistyczne oddziały szpitalne dla dzieci i dorosłych chorych na cukrzycę – w tym dla kobiet ciężarnych,
- poradnie leczenia stopy cukrzycowej,
- poradnie diabetologiczne dla dzieci i dorosłych,
Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego może wykonywać pracę w ramach kontraktu z NFZ, umowy o pracę czy cywilno-prawnej. Posiadająca odpowiednie doświadczenie zawodowe i predyspozycje menadżerskie, pielęgniarka diabetologiczna może również założyć własną działalność gospodarczą.