Zaktualizowano dnia 9 sierpnia 2024
Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju infekcje, ponieważ ich system odpornościowy dopiero się kształtuje – dlatego tak ważne jest przeprowadzanie szczepień ochronnych, które pomagają w obronie organizmu przed ciężkim przebiegiem infekcji. Jednak tak młode osoby – a w szczególności noworodki – muszą podlegać szczególnej opiece podczas szczepienia.
Szczepienia ochronne – jaki mają cel?
Szczepionki są podstawowym narzędziem do zwalczania chorób zakaźnych. Najważniejsze z nich są zawarte w kalendarzu szczepień obowiązkowych, któremu podlegają dzieci od momentu narodzin do ukończenia 19. roku życia. Szczególnie pierwsze lata życia dziecka są najistotniejsze, gdyż ich układ immunologiczny uczy się bardzo szybko. Przy wczesnym przeprowadzaniu szczepień najważniejsze jest jednak to, że zapewnia ochronę poprzez ograniczenie ryzyka rozwinięcia się chorób, które mogą być niebezpieczne szczególnie dla niemowląt i małych dzieci.
Terminy szczepień dzieci
Zakres szczepień obowiązkowych, któremu podlegają dzieci i młodzież, co roku ustala Główny Inspektorat Sanitarny na podstawie aktualnych przesłanek klinicznych i epidemiologicznych. Ponieważ liczba odmów szczepień stale wzrasta, kompetentny personel medyczny to kluczowy element w procesie edukacji rodziców i opiekunów dzieci o bezpieczeństwie szczepień ochronnych w praktyce.
Kurs szczepień – czy jest niezbędny?
Szczepienia ochronne mogą przeprowadzać jedynie osoby, które spełniają odpowiednie wymagania – przede wszystkim posiadające udokumentowaną w toku nauczania wiedzę medyczną odnośnie tematyki zakażeń, chorób zakaźnych i szczepień. Personel medyczny, który nie posiada specjalizacji w tym zakresie, może odbyć szkolenie, podczas którego zdobędzie wiedzę i kwalifikacje niezbędne do przeprowadzania szczepień ochronnych.
Kurs dla pielęgniarek
Szczepienia ochronne wykonywane są przez reprezentantów zawodów medycznych, lecz najczęściej przeprowadzają je pielęgniarki. Dlatego specjalnie dla nich utworzony został kurs szczepień, podczas którego zarówno pielęgniarki, jak i położne mogą zdobyć uprawnienia, dzięki którym profesjonalnie podejdą do tematu szczepień. Wiedza wyniesiona z kursu jest szczególnie istotna w pielęgniarstwie rodzinnym – to reprezentanci tej specjalizacji mają najczęstszy kontakt z całą rodziną, mogą więc prowadzić skuteczną edukację na najważniejszych etapach jej rozwoju. Kurs dla pielęgniarek związany ze szczepieniami pozwoli również na nabycie dodatkowych kompetencji i umiejętności, tak przydatnych szczególnie podczas okresu pandemii.
Jak kurs przygotowuje do szczepień dzieci?
Podczas szkolenia poruszane są tematy związane z immunologią i procesami obronnymi organizmu, a także te związane z samymi preparatami: ich składem i oddziaływaniem na organizm. Pielęgniarki zdobywają również wiedzę na temat samego procesu szczepienia, który zaczyna się już na etapie kwalifikacji do jego przeprowadzenia. Wiedza, umiejętności i kwalifikacje uzyskane po kursie dotyczą:
- wykonywania szczepień w ramach kalendarza szczepień oraz na zlecenie właściwych jednostek,
- kwalifikowanie do szczepienia, techniki wykonywania,
- wystawianie zaświadczeń związanych ze szczepieniami,
- wykonywanie i odczyt prób tuberkulinowych,
- rozpoznawanie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz podejmowanie odpowiednich działań w przypadku ich wystąpienia,
- edukowanie dzieci, młodzieży i osób dorosłych w zakresie szczepień ochronnych.
Bardzo istotnym elementem podczas szkolenia jest uzyskanie wiedzy na temat odpowiedniego podejścia do dzieci – jak pomóc im w walce ze stresem i jak zniwelować lęk przed zabiegiem, co pozwala na bezpieczne i profesjonalne przeprowadzenie zabiegu.