Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Dzięki wsparciu pielęgniarki w szkole, szkolna społeczność może czuć się bezpieczniej; uczniowie zaś mają dostęp do profilaktyki, która w przyszłości może znacznie wpłynąć na ich zdrowie. To odpowiedzialne, ale i satysfakcjonujące zadanie. Jak więc zostać higienistką szkolną?
Kurs kwalifikacyjny dla pielęgniarek szkolnych
Aby uzyskać kwalifikacje do możliwości świadczenia usług pielęgniarskich w szkołach i innych placówkach edukacyjnych, pielęgniarki muszą ukończyć szkolenie, które zapewni im odpowiednią wiedzę i umiejętności do pracy w tym środowisku. Pielęgniarka w szkole to nie to samo, co higienistka szkolna – te zwroty często są używane zamiennie, jednakże pełnione funkcje różnią się zakresem obowiązków i wykształceniem osoby, która je sprawuje. Osoba, która pełni funkcję pielęgniarki szkolnej, musi posiadać wykształcenie kierunkowe pielęgniarki, a dodatkowo mieć ukończony kurs pielęgniarki środowiskowej; dokładniej, kurs ten nazywa się “Kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania dla pielęgniarek”.
Czego można dowiedzieć się na szkoleniu?
Kurs środowiska nauczania i wychowania ma za zadanie przygotować pielęgniarkę do sprawowania opieki profilaktycznej nad uczniami w szkole, internacie lub innej placówce oświatowej, a także do współpracy z rodzicami czy społecznością szkolną i lokalną. Podczas szkolenia realizowane są bloki nauczania, które zawierają wiadomości z zakresu:
- organizacji opieki profilaktycznej,
- promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej,
- medycyny i higieny szkolnej,
- chorób i zaburzeń rozwoju dzieci i młodzieży,
- opieki nad uczniami chorymi przewlekle oraz niepełnosprawnymi,
- opieki nad uczniami z problemami społecznymi i chorobami cywilizacyjnymi,
- pediatrii społecznej,
- psychologii rozwojowej,
- socjologii zdrowia i choroby.
Wszystkie poruszane tematy mają bezpośrednie odniesienie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – od 6. do 19. roku życia, gdyż to właśnie dla nich przyszła szkolna pielęgniarka będzie świadczyć pomoc i opiekę medyczną.
Kwalifikacje pielęgniarki szkolnej
Pielęgniarki mogą nabywać nowe kompetencje za pomocą wielu ośrodków, które organizują tego typu kursy. Jednym z nich jest platforma dydaktyczna medical.edu.pl, organizująca kursy i szkolenia dla personelu medycznego.
Wiedza i umiejętności uzyskane podczas nauki pozwalają pielęgniarkom na profesjonalne sprawowanie opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w szkole i placówkach edukacyjnych. Swoich świadczeń udzielają w szkolnym gabinecie, a jeśli szkoła takiego nie posiada – w przychodni lub innym ośrodku zdrowia.
Praca w szkole po uzyskaniu kwalifikacji
Pielęgniarka szkolna pracuje od poniedziałku do piątku, w wymiarze czasu odpowiednim do typu szkoły, liczby i charakterystyki uczniów oraz z uwzględnieniem planu godzin lekcyjnych. Ilość uczniów na etat pielęgniarki szkolnej wynosi więc zazwyczaj ok. 800 w przypadku szkół podstawowych i liceum; w szkołach zawodowych i technikach liczba ta się zmniejsza i wynosi ok. 700 uczniów. Natomiast w przypadku szkół specjalnych – dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wynosi – w zależności od stopnia upośledzenia – od 30 do 150.
Liczba godzin pracy pielęgniarki szkolnej to nie mniej niż 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 4 godziny dziennie.