Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Chcesz poszerzyć swoje kompetencje, rozwijać się dla własnej satysfakcji, a przede wszystkim mieć możliwość swobodnej komunikacji z osobami Głuchymi? Przeczytaj, jakie możliwości oferuje kurs języka migowego!
Język migowy – co to jest i do czego służy?
Język ten został rozwinięty z myślą o komunikacji pomiędzy osobami Głuchymi. Ponieważ ta społeczność nie może korzystać z języka werbalnego (mówionego), utworzono system przekazu za pomocą znaków wizualnych – składają się na niego zwroty migane palcami, mimika twarzy oraz ruchy ciała, będące niejako przekazem emocji i podkreślające znaczenie przekazywanych treści. Działa on więc na zasadzie przekazu wizualno-przestrzennego, odbieranego za pomocą narządu wzroku zamiast słuchu.
Oprócz komunikacji z osobami Głuchymi, język migowy wykorzystywany jest też w wielu innych sytuacjach:
- przez ludzi słyszących, lecz nie mogących komunikować się werbalnie na skutek urazu;
- w ramach rehabilitacji i usprawnienia komunikacji z pacjentami po udarze;
- jako forma komunikacji z dziećmi ze spektrum autyzmu;
- w zakładach pracy lub miejscach, gdzie komunikacja głosowa jest niemożliwa ze względu na wzmożony hałas lub inne czynniki uniemożliwiające komunikację werbalną
Jak widać, jest to bardzo przydatny język w wielu dziedzinach, nie tylko jako podstawowa forma komunikacji w społecznościach osób niesłyszących.
Czy istnieje jeden, uniwersalny język migowy?
Uniwersalnym językiem migowym jest język gestuno, jednakże służy on tylko podczas oficjalnych, międzynarodowych spotkań, jak konferencje czy kongresy. W każdym kraju, a nawet społecznościach, wykształcił się odmienny język, z odmienną gramatyką czy gestami. Dodatkowo można wyróżnić ich odmiany – podobnie, jak w językach fonetycznych istnieją gwary czy dialekty w poszczególnych rejonach. Każdy z narodowych języków migowych czerpie jednak ze swoich odpowiedników mówionych, korzystając z ich słownictwa czy gramatyki.
W języku migowym funkcję języka uniwersalnego przejął amerykański język migowy (w skrócie – ASL – American Sign Language) który – podobnie jak w języku mówionym język angielski – pozwala porozumiewać się na całym świecie.
Co daje nauka języka migowego?
Jak każdy język obcy, język migowy zwiększa możliwości komunikacyjne. Jest to szczególnie przydatne kiedy przebywamy w środowisku, w którym posługiwanie się nim znacznie usprawnia porozumiewanie się (w szpitalu, domu opieki, z niedosłyszącym pacjentem). Dodatkowo wielojęzyczność wpływa pozytywnie na nasz mózg, zwiększając jego aktywność, możliwości poznawcze i rozwojowe.
Gdzie zrobić kurs języka migowego?
Podstawowych znaków i gestów można nauczyć się z książek lub Internetu, jednakże niezmiernie ważne jest ćwiczenie z osobą doświadczoną, znającą różne niuanse, posiadającą spory zakres słownictwa oraz gwarantującą odpowiednie środowisko do ćwiczeń. Te wszystkie warunki spełnia kurs języka migowego online, który oferuje Krajowy Instytut Medyczny. Dedykowany on jest szczególnie pielęgniarkom i położnym, którym pomoże w codziennej pracy oraz kompetencje. Został on przygotowany w przystępnej formie online, zapewniając wygodną naukę w wybranym miejscu i czasie.