Forma pracy asystenta osoby niepełnosprawnej

Forma pracy asystenta osoby niepełnosprawnej

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Praca asystenta osoby niepełnosprawnej umożliwia podnoszenie jakości życia osób z niepełnosprawnościami, które wymagają pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb i wykonywaniu codziennych czynności. Dlatego też stanowisko to wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby udzielać pomocy w sposób prawidłowy. Więcej na temat tego, co robi asystent osoby niepełnosprawnej, a także jakie szkolenie warto wybrać, omówimy w dalszej części artykułu.

Od czego zależą zadania asystenta osoby niepełnosprawnej?

Na zadania asystenta osoby niepełnosprawnej wpływa wiele czynników, z czego kluczową rolę odgrywa stopień niepełnosprawności osoby wymagającej pomocy. To często od poziomu sprawności i samodzielności pacjenta zależy rodzaj sprawowanej opieki – czy jest ona krótko- czy długoterminowa. Godziny pracy przekładają się bowiem na ilość zadań asystenta osoby niepełnosprawnej. Nie bez znaczenia jest także wiek osoby potrzebującej asystentury, chociażby ze względu na sposób spędzania czasu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, co robi asystent osoby niepełnosprawnej w pracy, jest miejsce zatrudnienia. Przykładowo w szpitalach obowiązki tego pracownika mogą być do niego odgórnie przypisane i dotyczyć wielu pacjentów. Natomiast podczas sprawowania funkcji asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w domu prywatnym, to osoby wymagające asystentury decydują o tym, jakiej formy wsparcia potrzebują.

Wśród zadań wykonywanych przez osoby na tym stanowisku wymienia się m.in. pomoc w: 

  • czynnościach domowych (np. przygotowanie posiłków, robienie zakupów, podanie leków);
  • wykonywaniu codziennych czynności (np. jedzenie, ubieranie się, mycie);
  • rehabilitacji (np. pilnowanie planu ćwiczeń).

Asystent osoby niepełnosprawnej – kurs online a możliwości zatrudnienia

Kurs Asystenta Osoby Niepełnosprawnej online opracowany przez naszych specjalistów umożliwia zdobycie kwalifikacji asystenta osoby niepełnosprawnej zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Klasyfikacja ta jest narzędziem, które grupuje zawody i specjalności występujące na rynku pracy oraz ustala ich symbole i nazwy, a asystent osoby niepełnosprawnej został sklasyfikowany określony numerem: 341201.

asystent osoby niepełnosprawnej kurs online

Dzięki temu absolwent tego szkolenia może zdobyć legalne zatrudnienie w Polsce, jak i poza granicami kraju. Forma pracy definiowana jako rodzaj zawartej umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą zależy od ustaleń pomiędzy tymi podmiotami. Asystent osoby niepełnosprawnej może prowadzić indywidualną opiekę w mieszkaniach osób potrzebujących, a także podjąć zatrudnienie m.in. w: domach opieki społecznej, hospicjach, placówkach opieki paliatywnej, domach samopomocy. 

Dlaczego warto wybrać Kurs Asystenta Osoby Niepełnosprawnej online?

Warto wybrać kształcenie na Kursie Asystenta Osoby Niepełnosprawnej w formie zdalnej, ponieważ umożliwia on połączenie nauki z pracą i innymi aktywnościami. To dzięki temu, że przyszły asystent osoby niepełnosprawnej kurs online może wykonać w dowolnie wybranym miejscu i czasie. Jedyny warunek to posiadanie urządzenia mobilnego z dostępem do internetu. 

Co więcej, program Kursu Asystenta Osoby Niepełnosprawnej uwzględnia wymagania podstawy programowej kształcenia w zawodzie, dlatego też kursant zdobędzie wiedzę i umiejętności niezbędne do przyszłej pracy. Krajowy Instytut Medyczny jako uprawniona instytucja oświatowa po ukończeniu tego szkolenia wydaje absolwentowi zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej, dyplom ze zdjęciem, certyfikat ukończenia kursu w języku polskim, angielskim i niemieckim. Dokument ten jest honorowany tak samo jak po ukończeniu kursu stacjonarnego zarówno w instytucjach prywatnych, jak i państwowych.