Etyka w opiece paliatywnej. Porady dla opiekunek

Wśród podopiecznych pielęgniarek znajduje się grupa osób, które wymagają szczególnej uwagi oraz opieki. Są to pacjenci terminalni, wobec których należy roztoczyć nie tylko opiekę medyczną, ale również psychologiczną i emocjonalną. Kluczowa jest tu etyka opieki paliatywnej i zasady, których należy przestrzegać na co dzień przy przebywaniu z takimi pacjentami. To szczególnie istotne dla pielęgniarek, które chcą aktualizować wiedzę, zwiększać swoje umiejętności i być najlepsze w wykonywaniu wybranego zawodu. Sprawdź, na czym powinna skupiać się etyka w opiece paliatywnej.

Czym jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna to część opieki medycznej dotycząca pacjentów umierających i terminalnych. Wszelkie działania podejmowane w tym zakresie mają na celu łagodzenie symptomów choroby i ułatwianie przetrwania pozostałego czasu. Dziedziny, które ściśle łączą się z opieką paliatywną to między innymi farmakologia, chirurgia, anestezjologia, onkologia oraz praktyka ogólna i pielęgniarstwo.

etyka-w-opiece-paliatywnej

W ramach działań podejmowanych przez osoby pracujące w jednostkach opieki paliatywnej znajduje się zbieranie wywiadu medycznego, wykonywanie badań przedmiotowych, konsultacje i pomoc specjalistów, zaspokajanie potrzeb oraz wsparcie psychiczne i emocjonalne pacjentów, oraz ich rodzin.

Z opieką paliatywną nierozerwalnie łączą się takie aspekty jak:

• łagodzenie bólu nowotworowego oraz innych objawów ściśle związanych z chorobą,
  • afirmacja życia i tłumaczenie, że umieranie stanowi normalne zjawisko i kolejny etap życia każdego człowieka,
  • integracja aspektów duchowych i psychologicznych,
  • szeroki system wsparcia dla osób chorych w celu ich aktywnego życia na ile to możliwe,
  • wsparcie dla rodziny osoby chorej, która zmaga się z chorobą nowotworową.

W powyższych działaniach niezwykle ważna jest etyka, którą powinni kierować się zwłaszcza lekarze oraz pielęgniarki onkologiczne.

ZWIĘKSZ SWOJE KWALIFIKACJE I ZDOBĄDŹ UMIEJĘTNOŚCI NIEZBĘDNE DO PRACY. WYBIERZ „KURS KWALIFIKACYJNY ONKOLOGICZNY DLA PIELĘGNIAREK”!

Etyka w opiece paliatywnej – zasady

W przypadku pacjentów terminalnych pojawia się wiele trudności, zwłaszcza natury moralnej i psychologicznej. Dlatego bardzo ważna jest etyka opieki paliatywnej i postępowanie zgodnie z kluczowymi założeniami etycznymi dla tego obszaru. Wśród najważniejszych aspektów i zasad obowiązujących w opiece paliatywnej znajdują się takie jak:

• zapobieganie szkodzeniu – część działań i czynności terapeutycznych w leczeniu onkologicznym powoduje wiele dokuczliwych skutków ubocznych. O ile u osób mających szansę na wyleczenie się z choroby warto ryzykować tego typu działania, o tyle w przypadku pacjentów terminalnych nie należy działać na ich dodatkową niekorzyść i powodować kolejnych dolegliwości. We wprowadzeniu terapii należy więc zachować umiar,
  • szacunek dla autonomii pacjenta – kluczowy w etyce w opiece paliatywnej jest szacunek dla decyzji podejmowanych przez chorego w odniesieniu do leczenia oraz opieki. Jednocześnie pacjent nie może oczekiwać od lekarzy i pielęgniarek podjęcia działań, które są uciążliwe lub bezcelowe. W Polsce dopuszczalne jest przez osobę chorą odmówienie leczenia oraz zrealizowanie prośby związanej z przerwaniem terapii już trwającej. Niedopuszczalna jest jednak eutanazja i realizowanie próśb o przyspieszenie zgonu,
  • czynienie dobra – pielęgniarki paliatywne, jak i lekarze czy wolontariusze zajmujący się opieką paliatywną powinny zawsze postępować w taki sposób, który będzie korzystny dla danego pacjenta. Ocena zamierzonych działań nie zawsze jest jednak łatwa. Należy kierować się ułatwieniem i niesieniem ulgi. Niedopuszczalne jest podejmowanie działań i terapii, które mogą dodatkowo zaszkodzić osobie chorej,
  • sprawiedliwość – etyka w opiece paliatywnej to również sprawiedliwy podział dostępnych zasobów oraz leków lub środków medycznych. W przypadku nowotworów złośliwych możliwości leczenia są ograniczone. Należy jednak zapewnić pacjentom równy dostęp do możliwych środków i lekarstw.
etyka-w-opiece-paliatywnej

Aby zwiększyć posiadane kwalifikacje, a także zdobyć cenną wiedzę i umiejętności postępowania w trudnych sytuacjach wymagających namysłu etycznego, warto zrealizować ,,Kurs kwalifikacyjny onkologiczny dla pielęgniarek” dostępny na platformie dydaktycznej medical.edu.pl. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, a absolwent otrzymuje stosowne zaświadczenie potwierdzające zrealizowanie kursu.