Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Niezdrowy tryb życia objawiający się stresem, zbyt wieloma aktywnościami, złą dietą itd. wpływa na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego. Mogą one rozwijać się przez długi czas i doprowadzić do zagrażających życiu sytuacji, np. wystąpienia zawału. W związku z tym profilaktyka w tym zakresie jest bardzo ważna, a także odpowiednia opieka nad osobami cierpiącymi na choroby serca lub układu krążenia, która wykonywana jest przez pielęgniarkę kardiologiczną. Więcej na temat tego, jakie są jej obowiązki, a także jak zdobyć kwalifikacje w zakresie pielęgniarstwa kardiologicznego, omówimy w dalszej części artykułu.
Co robi pielęgniarka kardiologiczna?
Pielęgniarka kardiologiczna to określenie dla pielęgniarki specjalizującej się w pielęgniarstwie kardiologicznym. Oznacza to, że sprawuje ona opiekę nad osobami z chorobami serca i układu krążenia (z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, miażdżycą itd.), a także nad pacjentami w ostrych kardiologicznych stanach zagrożenia życia.
Zadaniem pielęgniarki kardiologicznej jest realizowanie świadczeń:
- pielęgnacyjnych,
- diagnostycznych,
- leczniczych,
- rehabilitacyjnych,
- profilaktycznych.
Obowiązki pielęgniarki kardiologicznej
Do obowiązków pielęgniarki kardiologicznej należy obsługiwanie sprzętu do oceny stanu zdrowia pacjenta kardiologicznego, a także przeprowadzenie badania podmiotowego i przedmiotowego u chorego. Specjalistka ta zajmuje się edukowaniem chorego oraz jego rodziny i realizuje opiekę kardiologiczną nad pacjentem.
Wobec tego do obowiązków pielęgniarki kardiologicznej należy m.in.:
- udzielanie pomocy pacjentom w chorobach układu sercowo-naczyniowego;
- opieka nad pacjentem z chorobami układu sercowo-naczyniowego;
- monitorowanie stanu chorego;
- przygotowywanie pacjenta do badań lub procedur, takich jak: koronarografia, wszczepianie stymulatora, angioplastyka wieńcowa itd.;
- opracowanie planu opieki do potrzeb pacjenta podczas i po badaniach diagnostycznych, procedurach leczniczych.
Kwalifikacja kardiologiczna dla pielęgniarek – jak ją zdobyć?
Pielęgniarki, które chcą specjalizować się w pielęgniarstwie kardiologicznym, mogą podjąć kształcenie na kursie kwalifikacyjnym w tym zakresie. Jest to rodzaj kształcenia, którego celem jest uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Przykładem takiego kształcenia jest “Kurs kwalifikacyjny kardiologiczny dla pielęgniarek” opracowany w celu przygotowania uczestnika do samodzielnego wykonywania czynności zawodowych w obszarze realizowanego kształcenia, w tym przypadku: pielęgniarstwa kardiologicznego.
Należy podkreślić, że oferowane przez nas kursy kwalifikacyjne realizowane są na podstawie programów zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia i opublikowanych przez CKPPiP.
W związku z tym uczestnik “Kursu kwalifikacyjnego kardiologiczny dla pielęgniarek” zdobywa podczas kursu specjalistyczną wiedzę i umiejętności, a po pozytywnym zakończeniu kształcenia otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.