Zaktualizowano dnia 9 sierpnia 2024
Pielęgniarka epidemiologiczna zajmuje się zadaniami mającymi na celu profilaktykę i zwalczanie zakażeń szpitalnych. Co więcej, stanowi część zespołu kontroli zakażeń szpitalnych, o czym więcej opiszemy w dalszej części artykułu. Dodatkowo wykażemy, jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną, ile można zarabiać w tym zawodzie, a także jaki kurs epidemiologiczny dla pielęgniarek wybrać.
Ile pielęgniarek epidemiologicznych w szpitalu?
Liczba zatrudnionych pielęgniarek epidemiologicznych w szpitalu zależy od jego powierzchni i ilości przyjmowanych pacjentów. Prawo ustanawia, że na 200 łóżek szpitalnych powinna przypadać minimum 1 zatrudniona pielęgniarka lub położna ze specjalizacją epidemiologiczną. Takie informacje podaje Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
W szpitalu musi być zatrudniona pielęgniarka epidemiologiczna, ponieważ wchodzi ona w skład zespołu kontroli zakażeń szpitalnych wraz z:
- lekarzem jako przewodniczącym zespołu;
- diagnostą laboratoryjnym jako specjalistą do spraw mikrobiologii.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz-przewodniczący posiada specjalizację z dziedziny mikrobiologii lekarskiej, wtedy to do składu nie trzeba przyjmować diagnosty laboratoryjnego.
Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną?
Pielęgniarką epidemiologiczną zostaje osoba, która uzyskała tytuł potrzebny do wykonywania pracy pielęgniarki, a dodatkowo uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami określa cztery ścieżki kształcenia, po których możliwa jest praca jako specjalista do spraw epidemiologii lub higieny i epidemiologii.
Według tego dokumentu, aby zostać pielęgniarką epidemiologiczną, należy mieć:
- tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny;
- tytuł magistra w innym zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa albo średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny;
- licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny;
- średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny.
Ile zarabia pielęgniarka epidemiologiczna?
Pielęgniarka epidemiologiczna w lipcu 2023 roku może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 6473,07 zł. Jest to stawka przysługująca pielęgniarce lub położnej mającej zrobioną dodatkowo specjalizację. Takie informacje zostały udostępnione przez Ministerstwo Zdrowia. Więcej na ten temat zarobków pracowników medycznych pisaliśmy w artykule: Problemy pieniężne w ochronie zdrowia, czy w lipcu 2023 się skończą?
Jaki kurs epidemiologiczny dla pielęgniarek wybrać?
Decydując się na kurs epidemiologiczny dla pielęgniarek, należy wziąć pod uwagę, czy umożliwia on zdobycie pełnej wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny. Ponadto program tego szkolenia powinien być ujednolicony i zgodny z założeniami CKPPIP.
Takie wymagania spełnia oferowany przez nas “Kurs kwalifikacyjny epidemiologiczny dla pielęgniarek i położnych”. Ponadto absolwent po ukończeniu tego szkolenia otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.