Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Badanie spirometryczne służy do tego, by dokonać oceny sprawności wentylacyjnej układu oddechowego pacjenta. W spirometrii normy wiekowe opracowano na podstawie badań populacyjnych na osobach w wieku od 3 do 95 lat i określono je akronimem GLI. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę w badaniu spirometrycznym. Więcej na ten temat powiemy w dalszej części artykułu. Dodatkowo odpowiemy na kilka pytań dotyczących spirometrii – co to daje, ile trwa, a także czy pielęgniarka może ją wykonywać.
Podstawowe informacje na temat spirometrii
Spirometrię wykonuje się na podstawie pomiarów objętości powietrza w płucach, a także szybkości przepływu powietrza przez drogi oddechowe zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. W ten sposób uzyskuje się informacje na temat wzajemnych stosunków tych składowych i określa ich prawidłowość lub odchylenia od normy.
Spirometria – co to daje?
Badanie spirometryczne przeprowadza się zazwyczaj u osób z chorobami układu oddechowego lub narażonych przez czynniki ryzyka, np. palenie papierosów. W badaniu uwzględnia się wiek, pomiar masy ciała i wykonywane ono powinno być w pozycji siedzącej. Spirometria służy do:
- rozpoznawania,
- monitorowania,
- oceny przebiegu leczenia,
- określania rokowań w danej chorobie.
Spirometria – ile trwa?
Czas trwania spirometrii zależy od tego, czy pacjent został odpowiednio przygotowany do badania, ponieważ ma to wpływ na uzyskanie dokładnych wyników, a także zminimalizowanie liczby powtórzeń tych czynności. W związku z tym osoba wykonująca badanie – może być to zarówno lekarz, jak i pielęgniarka – muszą zademonstrować sposób przeprowadzania spirometrii. Badanie trwa kilka minut, ale dla pewności często wykonuje się je trzykrotnie.
Badania spirometryczne a rola pielęgniarki
Pielęgniarka może wykonywać badanie spirometryczne, o ile jest przygotowana do samodzielnego wykonywania tych czynności zawodowych. W tym celu powinna ukończyć dedykowany tej tematyce kurs dla pielęgniarek. Spirometria bowiem związana jest z następującymi czynnościami:
- wyjaśnieniem przebiegu badania;
- zademonstrowaniem użycia sprzętu;
- nadzorowaniem oddechu i postawy pacjenta;
- uspokojeniem chorego, jeżeli czuje się zestresowany;
- sprawnym wykonaniem pomiarów.
Należy dodać, że pielęgniarka musi potrafić prawidłowo oceniać poprawność wykonania badania, a także znać ewentualne wskazania oraz przeciwwskazania do jego rozpoczęcia. W spirometrii interpretacją wyników zajmuje się lekarz.
Kurs dla pielęgniarek – spirometria
Tak jak wspominaliśmy, pielęgniarka chcąca przeprowadzać badanie spirometryczne, powinna ukończyć odpowiednie szkolenie. W związku z tym w naszej ofercie znajduje się “Kurs specjalistyczny wykonanie badania spirometrycznego dla pielęgniarek”, który przygotowuje uczestnika do samodzielnego wykonywania czynności zawodowych w obszarze realizowanego kształcenia.
Warto dodać, że nasza placówka ma ogromne doświadczenie w zwiększaniu wiedzy i umiejętności pielęgniarek oraz położnych, a absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.