Zaktualizowano dnia 2 sierpnia 2024
Żywienie medyczne to taki rodzaj żywienia, który zalecany jest przez lekarza. Może obejmować żywienie dojelitowe i pozajelitowe. Substancje odżywcze są wówczas dostarczane pacjentom przy pomocy odpowiednich sond czy też kroplówek. Dowiedz się, na czym dokładnie polega żywienie dojelitowe i pozajelitowe.
Co to jest leczenie żywieniowe?
Leczenie żywieniowe to istotna część zdrowienia w ogromnej ilości chorób. Dzięki dostarczaniu organizmowi wszystkich mikro i makroelementów, których potrzebuje, ten może wygenerować potrzebne zasoby do walki z chorobą. Dzięki żywieniu leczniczemu można poprawić rokowania pacjentów i przyspieszyć ich powrót do zdrowia. Żeby zalecić odpowiednie leczenie, należy zdecydować przede wszystkim o jego formie. Wśród dostępnych rodzajów leczenia żywieniowego wymienić można: żywienie doustne, żywienie dojelitowe i żywienie dożylne, czyli inaczej – żywienie pozajelitowe.
Wskazania do leczenia żywieniowego – niedożywienie leczenie
Podstawowym wskazaniem do leczenia żywieniowego jest niedożywienie. Definiuje się je jako stan chorobowy, który jest rezultatem niedostarczania organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Niedożywienie prowadzi do zmiany składu ciała, pogorszenia zdolności poznawczych i funkcjonowania narządów. Wśród objawów niedożywienia można wymienić między innymi ciągłe uczucie zimna, apatię, poczucie zmęczenia, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci, obniżoną temperaturę ciała czy utrudnione gojenie się ran.
Przyczyny niedożywienia mogą być różne. Jest to stan charakterystyczny dla osób, które chorują na anoreksję i inne zaburzenia odżywiania czy u pacjentów, którzy nie są w stanie spożywać posiłków. Osoby, które pozostają w stanie śpiączki, gdyby nie znalazły się pod odpowiednią opieką, i gdyby nie zostało zastosowane leczenie żywieniowe, również znalazłyby się w stanie niedożywienia.
Leczenie dojelitowe – kiedy i jak?
Żywienie dojelitowe to takie, które prowadzone jest drogą przewodu pokarmowego aż do jelit. Może obejmować żywienie doustne lub bezpośrednio do żołądka czy jelita. Posiłki podawane w ten sposób są trawione tak samo, jak u osób zdrowych. Substancje odżywcze przeważnie dostarczane są przez zgłębnik, czyli giętki dren wprowadzany do żołądka czy jelita. To właśnie dzięki niemu możliwe jest podawanie posiłków.
Leczenie pozajelitowe – kiedy i jak?
Leczenie pozajelitowe jest rekomendowane dla osób, które mają problemy i schorzenia w obszarze jamy ustnej, przełyku, żołądka, mogą mieć trudności z połykaniem czy też, u których istnieje duże ryzyko zadławienia. Z reguły nie stosuje się tej metody u osób zdrowych, a tylko u tych, które nie są w stanie spożyć odpowiedniej ilości jedzenia. Chociaż początkowo wiadomość o tym, że zastosowane zostanie żywienie pozajelitowe, budzi strach u pacjentów, w praktyce jest to metoda w pełni bezpieczna, która pozwala na dostarczenie organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje do powrotu do zdrowia. To technika, która polega na podawaniu składników odżywczych drogą dożylną.
Kursy dla pielęgniarek z zakresu żywienia dojelitowego i pozajelitowego
Korzystając z platformy dydaktycznej medical.edu.pl możesz odbyć „Kurs specjalistyczny żywienie dojelitowe i pozajelitowe dla pielęgniarek„, podczas którego dowiesz się znacznie więcej na ten temat. W jego toku omawiane są między innymi zagadnienia takie jak:
- etyka w żywieniu dojelitowym i pozajelitowym;
- prawne aspekty stosowania leczenia dojelitowego;
- rodzaje niedożywienia;
- otyłość, zaburzenia metaboliczne, skutki niedoborów żywieniowych;
- diety oraz sprzęt stosowany w żywieniu dojelitowym.
Po ukończeniu kursu otrzymasz stosowne zaświadczenie oraz kartę kwalifikacyjną, która stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia. Już dziś zdobądź potrzebną wiedzę i rozpocznij kurs na platformie medical.edu.pl!