Endoskopia. Czego nauczysz się na kursie dla pielęgniarek?

pracownia-endoskopowa-co-to-jest

Szczegółowy wywiad lekarski z pacjentem czy analiza dotychczasowych badań są podstawą diagnostyki w każdym przypadku. Jednak w wielu stanach chorobowych nawet dodatkowe, szczegółowe działania w tym zakresie nie są wystarczające, aby móc z całą pewnością określić, co dolega pacjentowi i podjąć właściwe kroki. Wówczas nieocenionym wsparciem i jedynym rozwiązaniem nieoperacyjnym może być endoskopia. Do czego służy to badanie i co może wykryć? Jaka jest rola pielęgniarki w stosownych czynnościach i jak działa endoskop? Czytaj dalej, by poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się, jak poszerzyć swoje kwalifikacje do pracy w pracowni endoskopowej.

Czym jest i jak działa endoskop?

Aby móc podjąć pracę w pracowni endoskopowej, najważniejszą kwestią jest odpowiedź na pytanie, jak działa i czym charakteryzuje się to specjalistyczne urządzenie. Endoskop to specjalistyczny wziernik w postaci długiego, elastycznego przewodu, wewnątrz którego znajduje się m.in. źródło światła oraz specjalne narzędzie do wykonywania małoinwazyjnych zabiegów w obrębie przewodu pokarmowego, jam ciała czy drzewa oskrzelowego.

Na końcówce endoskopu zamontowana jest również niewielka kamera, która przekazuje zastany obraz i tym samym stan tkanek oraz struktur wewnątrz organizmu w czasie rzeczywistym na ekran monitora. Przekazanie obrazu możliwe jest za pośrednictwem układu pryzmatów oraz soczewek. W fiberoskopach zastosowane jest natomiast włókno szklane.

ZWIĘKSZ SWOJE KWALIFIKACJE I ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ. WYBIERZ „KURS SPECJALISTYCZNY ENDOSKOPIA DLA PIELĘGNIAREK”!

Endoskop – do czego służy?

Endoskop wykorzystywany jest w co najmniej kilku dyscyplinach medycznych, choćby takich jak pulmonologia, gastrologia, laryngologia czy ginekologia. Dzięki wykonaniu badania endoskopowego można przeprowadzić szczegółową diagnostykę różnych schorzeń w obrębie przełyku, a także jelit i innych odcinków układu pokarmowego. Możliwe jest zarówno określenie cech fizycznych zastanych zmian chorobowych, jak i pobranie niewielkiego wycinka do badania histopatologicznego.

Z użyciem endoskopu można też wykonać szereg zabiegów małoinwazyjnych. Dzięki temu nie jest konieczne operowanie z naruszeniem powłok ciała i znacznie krótsza jest rekonwalescencja pacjenta. To m.in. takie działania jak usuwanie narośli, guzków czy polipów.

Pracownia endoskopowa – co to jest?

Miejscem, w którym wykonuje się badanie endoskopem, jest pracownia endoskopowa. Jakie badania można wykonać? Wszystkie te, które niezbędne są do przeprowadzania działań z użyciem endoskopu. Kluczowa jest tu odpowiednia organizacja miejsca, przestrzeganie ścisłych zasad higieny i bezpieczeństwa, jak i kompleksowe przygotowanie do zabiegów towarzyszących procedurom z użyciem endoskopu, takim jak np. pobranie krwi.

Wśród najczęściej wykonywanych zadań w pracowni endoskopowej można wymienić gastroskopię, zabiegi tamowania krwawień z przewodu pokarmowego, polipektomii czy eradykacji żylaków przełyku.

Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek z endoskopii – czego się nauczysz?

jak-dziala-endoskop

Kurs specjalistyczny endoskopia dla pielęgniarek online umożliwia zdobycie przez pielęgniarkę  kompleksowego przygotowanie do pracy. To zarówno organizacja zadań w pracowni endoskopowej, poznanie przepisów prawnych oraz norm etycznych dotyczących procedur endoskopowych, jak i szczegółowe omówienie umiejętności potrzebnych do pracy przy endoskopie.

Na kursie podejmowane są także zagadnienia dotyczące samodzielnego świadczenia opieki nad pacjentem przed, w trakcie i po zabiegu, a także kwestie dotyczące tego, jak wesprzeć pacjenta oraz jego rodzinę przed i po zabiegu.

Kurs specjalistyczny z endoskopii online – wygoda i jakość

Praca pielęgniarki jest wymagająca i często wiąże się z niemożliwością odbycia szkoleń i kursów w formie stacjonarnej. Jeżeli jednak chcesz zwiększyć swoje kwalifikacje, nie rezygnując z dotychczasowych zajęć, idealną opcją może być “Kurs specjalistyczny endoskopia dla pielęgniarek,, dostępny stronie medical.edu.pl. Pielęgniarka  po pozytywnym ukończeniu kształcenia otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia, a także kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia kursu.

endoskop-do-czego-sluzy

Program kursu obejmuje , tematy takie jak:

  • organizacja i funkcjonowanie pracowni endoskopowej oraz zasady wykonywania procedur endoskopowych,
  • diagnostyka i endoskopowa terapia przewodu pokarmowego. Opieka nad pacjentem przed, w trakcie i po badaniu endoskopowym przewodu pokarmowego,
  • diagnostyka i endoskopowa terapia dróg oddechowych. Opieka nad pacjentem przed, w trakcie i po badaniu endoskopowym dróg oddechowych,
  • zastosowanie endoskopu w innych dziedzinach medycyny (urologii, ginekologii, laryngologii, anestezjologii, ortopedii).

Jeśli pracujesz jako pielęgniarka postaw na swój rozwój oraz zwiększ szanse na zatrudnienie i wyższe wynagrodzenie.