Zaktualizowano dnia 2 sierpnia 2024
Branża lekarska to jedna z gałęzi usług, która z roku na rok rozwija się coraz prężniej, a zainteresowanie tego typu usługami nieustannie wzrasta. Dla osób z wykształceniem medycznym to doskonała szansa i pomysł na biznes, jakim może być założenie własnej placówki świadczącej usługi medyczne. Najpierw warto jednak dowiedzieć się, co to jest podmiot leczniczy, z czym wiąże się prowadzenie takiego przedsiębiorstwa i jak założyć podmiot leczniczy. Sprawdź, co może ułatwić Ci prowadzenie tego typu działalności.
Co to jest podmiot leczniczy i jakie rodzaje działalności obejmuje?
Kwestia tego, co to jest podmiot leczniczy, w świetle prawa regulują przepisy znajdujące się w Ustawie o działalności leczniczej (Dz. U. 2022.633). Podmiotem leczniczym jest podmiot, który wykonuje działalność leczniczą o innym charakterze niż lekarska praktyka zawodowa indywidualna lub grupowa w odniesieniu do lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty lub diagnosty laboratoryjnego.
Zgodnie z obowiązującym prawem do podmiotów leczniczych można zaliczyć:
- przedsiębiorców niezależnie od formy organizacyjnej i prawnej, na podstawie której działają (pod warunkiem, że jest ona adekwatna do obowiązujących przepisów ujętych w Ustawie prawo przedsiębiorców);
- samodzielnie działające publiczne zakłady opieki zdrowotnej;
- jednostki budżetowe;
- instytuty prowadzące działalność badawczą (pod warunkiem, że działają zgodnie z Ustawą o instytutach badawczych);
- stowarzyszenia i fundacje, które za cel statutowy obrały realizację zadań na rzecz ochrony zdrowia i których statut uwzględnia możliwość prowadzenia działalności o charakterze leczniczym,
- jednostki wojskowe w zakresie, w jakim prowadzą działalność leczniczą;
- jednostki organizacyjne i osoby prawne, które działają w oparciu o przepisy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów, związków wyznaniowych, a także gwarancjach wyznania i wolności sumienia.
Należy pamiętać, że posiadanie jednego z powyższych statusów nie powoduje, że dany podmiot staje się automatycznie podmiotem leczniczym. Aby tak było, niezbędne jest spełnienie określonych wymogów i kryteriów, które umieszczamy w dalszej części tekstu.
Różne formy podmiotów leczniczych – przykłady
Zgodnie z obowiązującym prawem, podmiotem leczniczym można określić np. szpital publiczny, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, fundację działającą na rzecz zbierania środków na dzieci chore na nowotwory czy stowarzyszenie organizujące pogadanki na temat zdrowej diety.
Podmiotem leczniczym nie będzie np. praktyka zawodowa określonego lekarza czy fizjoterapeuty.
Warto w tym miejscu określić również, co to jest przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego. Takim mianem można nazwać podmiot leczniczy, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i wpisany jest do CEIDG lub rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Takim podmiotem leczniczym może być np. centrum świadczące odpłatne badania diagnostyczne i obrazowe.
Podstawowe wymogi dla założenia podmiotu leczniczego
Co do tego, jak założyć podmiot leczniczy, istotne jest, aby spełnić wszystkie wymogi, dzięki którym dana placówka uzyskuje taki status. Podstawowym kryterium jest konieczność prowadzenia działalności leczniczej polegającej na przynajmniej jednym z trzech poniższych obszarów:
- udzielanie świadczeń zdrowotnych mających na celu poprawę stanu fizycznego i psychicznego pacjenta – to zarówno możliwość odbycia tradycyjnych wizyt w placówce, jak i za pośrednictwem różnych systemów łączności;
- promocja zdrowia np. poprzez zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat zdrowia, wprowadzanie badań profilaktycznych czy spotkań informacyjnych;
- realizacja zadań badawczych i dydaktycznych, w tym opracowywanie nowych technologii i metod terapeutycznych.
Ponadto, aby dana jednostka mogła funkcjonować, ważne jest, jak zarejestrować podmiot leczniczy w odniesieniu do jego rodzaju i charakteru. Poza samym obszarem działania trzeba więc spełnić wymogi niezbędne dla otwarcia danego obiektu. Przykładowo, jeżeli ktoś chce otworzyć szpital, musi spełnić warunki w zakresie leczenia, diagnozowania, rehabilitacji, pielęgnacji, żywienia czy świadczenia usług całodobowych. Zupełnie inne wymagania będą stawiane przed fundacją czy przedsiębiorstwem, które funkcjonować będzie w oparciu o wpis do CEIDG lub KRS.
Zakładanie podmiotu leczniczego – krok po kroku
Aby móc w pełni realizować świadczenia zdrowotne przykładowo jako przedsiębiorca i móc zarabiać w ramach prowadzonej placówki, warto wiedzieć, jak zarejestrować podmiot leczniczy. W pierwszym etapie istotne jest dokładne przemyślenie i zaplanowanie działań, w tym potrzebnego budżetu, ewentualnych pracowników czy lokalizacji i zakresu świadczonych usług. Kiedy jest już gotowy szczegółowy plan, można przejść do jego realizacji.
Na początku warto zrealizować wszelkie kwestie związane ze sformalizowaniem i założeniem działalności gospodarczej. Umożliwi to podejmowanie dalszych czynności prawnych. Podmiot leczniczy może założyć zarówno jeden przedsiębiorca, jak i spółka. Dopuszczalne są tu wszelkie warianty.
Następnie trzeba spełnić warunki ustawy o działalności leczniczej. To przede wszystkim:
- lokal z wszelkimi sanitariatami i pomieszczeniami zgodnymi z rodzajem działalności, potrzebne sprzęty medyczne i akcesoria, takie jak rękawiczki, maseczki, produkty do dezynfekcji itp.;
- personel – istotne jest tu adekwatne wykształcenie w odniesieniu do zajmowanego stanowiska;
- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Kolejny krok to złożenie wniosku numer REGON i 14-cyfrowy numer identyfikacyjny. Można to zrobić w Głównym Urzędzie Statystycznym poprzez formularz RG-OP (osoby prawne) lub RG-OF (działalność wpisana do CEIDG lub niepodlegająca rejestrowi).
Po uzyskaniu numeru REGON czas na sformułowanie wewnętrznej struktury podmiotu leczniczego, ustalenia stanowisk kierowniczych, sposobu organizacji, godzin pracy, realizowanych świadczeń i regulaminu organizacyjnego.
Ostatni etap to wpis do RPWDL (Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą). Wniosek można złożyć w urzędzie wojewódzkim lub na stronie internetowej RPWDL. Stosownego wpisu do rejestru dokonuje wojewoda w ciągu 30 dni od daty wpływu wniosku. Wraz z uzyskaniem wpisu można rozpocząć działalność leczniczą.
Zarządzanie, finansowanie i nadzór nad przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego – czy to trudne?
Prowadzenie podmiotu leczniczego, jak i zarządzenie nim to działanie wymagające dużej wiedzy i umiejętności z zakresu różnych dziedzin. To nie tylko kwestie medyczne, finansowe czy aspekty prawne, ale również związane z zarządzaniem placówką, jej organizacją i zasobami ludzkimi. Aby poradzić sobie z tymi zadaniami, warto zdecydować się na ,,Kurs Zarządzanie w Służbie Zdrowia/Manager w Służbie Zdrowia” dostępny na platformie dydaktycznej medical.edu.pl.
Kurs umożliwia pozyskanie kompleksowej i aktualnej wiedzy dotyczącej prowadzenia i zarządzania placówką medyczną, w tym także podmiotem leczniczym. Absolwent uzyskuje kwalifikacje Managera w służbie zdrowia, dokumentację zgodną z wymogami MEiN i zaświadczenie ukończenia wyżej wymienionego kursu w języku polskim. Kurs może być dofinansowany z Urzędu pracy. Absolwent uzyskuje też atrakcyjną zniżkę na realizację kolejnego kursu z oferty.