Chustonoszenie: jak zachęcić do tego ojca dziecka?

chustonoszenie-noworodka

Wsparcie świeżo upieczonych rodziców po narodzinach dziecka jest niezwykle istotne. Kluczową rolę odgrywa w tym czasie położna. Do jej obowiązków należy nie tylko kontrola aspektów medycznych, ale też wsparcie i udzielanie cennych rad, które mogą znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad dzieckiem. Bardzo ważny w opiece nad noworodkiem jest nie tylko udział matki, ale również ojca, co niesie ze sobą szereg korzyści. Jedną z form zaangażowania taty w opiekę może być chustonoszenie. Na czym to polega i jak zachęcić ojca do takiej aktywności z maluchem? Sprawdź i pomóż młodym rodzicom w opiece nad niemowlakiem.

Czym jest chustonoszenie?

Praktyka chustonoszenia zasługuje na szczególną uwagę zarówno ze względów praktycznych, jak i emocjonalnych. Umożliwia przede wszystkim uwolnienie rąk, co jest istotne w wykonywaniu wielu prac domowych, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko domaga się bliskości rodzica. Dzięki metodzie noszenia w chuście znacznie wzrasta rola ojca w pomocy młodej mamie. Tata noszący dziecko w ten sposób może odciążyć mamę, która w tym czasie ma szansę odpocząć, zadbać o siebie lub zająć się innymi obowiązkami.

chustonoszenie

Ponadto chusotonoszenie noworodka jest także kluczowe ze względu na bliskość rodzica. Maluch odczuwa przyjemne ciepło, charakterystyczny zapach, słyszy bicie serca czy głos rodzica, co ma ogromne znaczenie w nawiązywaniu więzi. To szczególnie ważne w przypadku ojców. O ile dziecko przez cały okres ciąży przyzwyczaiło się do mamy pod niemal każdym względem, o tyle tata zyskuje taką szansę dopiero po porodzie.

Chustonoszenie stanowi doskonały sposób na zapoznanie się i nawiązanie rodzicielskiej relacji. Aspekty te potwierdzone zostały licznymi badaniami, a chustonoszenie staje się coraz popularniejsze zarówno w praktykowaniu przez mamy, jak i ojców oraz innych członków rodziny malucha.

UZUPEŁNIJ WIEDZĘ I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE. WYBIERZ „KURS KWALIFIKACYJNY RODZINNY DLA POŁOŻNYCH”!

Chustonoszenie – od kiedy można praktykować?

Choć niektóre źródła wskazują, że dziecko można zacząć nosić w chuście już od pierwszych dni po urodzeniu, warto nieco odczekać z taką praktyką. Od kiedy można nosić niemowlę bez obaw?

Większość źródeł wskazuje, że optymalny czas to 4-8 tydzień po narodzinach. Jest to związane z oswojeniem się maluszka z ogromnym szokiem i zmianami związanymi z innym otoczeniem i samym porodem. Po pierwszym miesiącu maluch jest już też nieco silniejszy i mniej kruchy. Chustonoszenie będzie zatem bezpieczne i komfortowe zarówno dla ojca jak i matki.

Chustonoszenie noworodka – o czym trzeba pamiętać?

Obecnie w sprzedaży można znaleźć mnóstwo chust, które oferowane są jako produkty do chustonoszenia. Należy jednak przestrzec rodziców, aby zachowali szczególną ostrożność i zwrócili uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Przede wszystkim chusta musi być wykonana z naturalnego materiału, takiego jak np. bawełna. Powinna być tkana i cienka, a najlepsze sploty to skośny oraz jego odmiany, takie jak skośno-krzyżowy, diamentowy, serduszkowy czy jodełkowy. Gramatura przy chustach bawełnianych powinna zawierać się w przedziale 200-240 GSM.

Niezwykle ważne jest także prawidłowe zakładanie i odpowiednie umieszczanie w niej dziecka. W tym celu należy dokładnie przeanalizować adekwatne poradniki, a pierwsze próby założenia wykonać najlepiej z przedmiotem o podobnej, lub większej wadze niż dziecko.

Jak przekonać ojca do chustonoszenia?

Chustonoszenie jest bardzo dobrą alternatywą dla noszenia dziecka na rękach. Jednak ojcowie często sceptycznie podchodzą do tego pomysłu. Warto najpierw polecić, aby mama nosiła maleństwo i spróbowała jednocześnie wykonywać inne zajęcia. Gdy ojciec dostrzeże, że takie działanie umożliwia wykonywanie wielu innych czynności i nie jest absorbujące, będzie bardziej przekonany do chustonoszenia.

Dobrze jest też zachęcić tatę do chustonoszenia „na chwilę”. Często bywa tak, że gdy mężczyzna już rozwieje wątpliwości i doświadczy tej metody noszenia dziecka, przekonuje się do chusty i sam chętnie podejmuje się odciążenia mamy.

chustonoszenie

Aby poznać inne metody zachęcania do wypróbowania praktycznych metod opieki nad dziećmi i zdobyć cenną wiedzę oraz umiejętności przydatne w okresie okołoporodowym, warto wybrać ,,Kurs kwalifikacyjny rodzinny dla położnych” online dostępny na medical.edu.pl. W planie nauczania pojawiają się tematy takie jak przykładowo: opieka nad matką i dzieckiem i opieka okołoporodowa.

Absolwent kursu otrzymuje stosowne zaświadczenie zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz kartę kwalifikacyjną, która stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.