Asystentka stomatologiczna – kurs uprawniający do czego?

Asystentka stomatologiczna – kurs uprawniający do czego?

Zaktualizowano dnia 8 marca 2023

W gabinecie stomatologicznym dbałość o czystość miejsca oraz bezpieczeństwo pacjenta jest obowiązkiem. Ponadto pracownicy muszą mieć odpowiednie kompetencje, aby wykonywać swoje zadania zawodowe. Jest to niezbędne w trosce o dobro pacjenta. Dlatego też dla przyszłej asystentki stomatologicznej kurs online może być ciekawym rozwiązaniem umożliwiających połączenie obowiązków z nauką, a także zdobycia specjalistycznej wiedzy.

Pomoc dentystyczna a asystentka stomatologiczna

kurs na asystentkę stomatologicznąAby pokazać różnicę pomiędzy pomocą dentystyczną a asystentką stomatologiczną warto określić zadania, jakie wykonują w pracy. Asystentka stomatologiczna pomaga lekarzowi stomatologowi w działalności leczniczej w gabinecie. Do jej zadań należy przygotowywanie narzędzi i stanowiska pracy dentysty, a następnie asystowanie (jak wskazuje nazwa) podczas przeprowadzanych zabiegów. Wtedy to podaje odpowiednie przyrządy, leki oraz przygotowane materiały, a także zajmuje się obsługą sprzętu diagnostycznego i leczniczego.

Z kolei pomoc dentystyczna pomaga zarówno lekarzowi stomatologowi, jak i asystentce stomatologicznej w zadaniach związanych z funkcjonowaniem gabinetu. Oznacza to, że wykonuje sprawy administracyjne, np. przygotowywanie kart chorób, prowadzenie rejestracji wizyt pacjentów. Ponadto pomoc dentystyczna dba o przygotowywanie gabinetu zgodnie z zasadami BHP, ergonomii oraz ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.

Czego uczestnik nauczy się podczas kursu na asystentkę stomatologiczną?

Zagadnienia omawiane na kursie na asystentkę stomatologiczną zależne są od placówki oświatowej, która prowadzi takie szkolenie. Ważne jest, aby kursant miał możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy w gabinecie. Takie wymogi spełnia program Kursu Asystentki Stomatologicznej opracowanego przez medical.edu.pl – platformy dydaktycznej, która od lat zajmuje się kształceniem zawodowym. Znajdują się w nim następujące tematy:

  1. Wprowadzenie – etyka pracy w zawodzie, prawa i obowiązki asystentki stomatologicznej.
  2. Gabinet stomatologiczny – wyposażenie podstawowe i specjalistyczne.
  3. Stanowisko pracy – dezynfekcja i sterylizacja narzędzi.
  4. Zasady, techniki i procedury pracy w gabinecie stomatologicznym.
  5. Materiałoznawstwo.
  6. Dokumentacja medyczna i finansowa.
  7. Elementy psychologii – komunikacja i przygotowanie pacjenta do zabiegu.
  8. Pomoc lekarzowi dentyście w praktyce; zabiegi leczniczo-profilaktyczne.
  9. Profilaktyka i promocja zdrowia.

A co z asystentem stomatologa? Czy jest to zawód wykonywany jedynie przez kobiety? 

Mimo że w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO przypisano nazwę: asystentka stomatologiczna, to nie ma zasady mówiącej, że mężczyźni nie mogą wykonywać tego zawodu. Wtedy to byliby oni określeni jako: asystent stomatologa. 

Kurs na asystentkę stomatologiczną sprawdzi się zarówno dla osób, które chcą rozpocząć pracę w gabinecie lub poradni stomatologicznej, jak i osób chcących poszerzać swoje kompetencje w tym zakresie. W przypadku Kursu Asystentki Stomatologicznej jedyne wymogi, jakie należy spełniać to:

  • ukończony 18. rok życia,
  • zdobyte wykształcenie minimum średnie. 

Co daje przyszłej asystentce stomatologicznej kurs online?

Uczestnik Kursu Asystentki Stomatologicznej online, poza dostępem do materiałów dydaktycznych umożliwiających zdobycie wiedzy potrzebnej do pracy, zyskuje także możliwość dysponowania swoim czasem kształcenia. Oznacza to, że przyszła asystentka stomatologiczna kurs online może odbyć w każdym miejscu i sama decyduje o tym, w jakim tempie odbywa się jej nauka. Jedynie musi mieć dostęp do komputera lub innego urządzenia mobilnego z dostępem do internetu.

Warto dodać, że medical.edu.pl wydaje zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej, dyplom ze zdjęciem, certyfikat ukończenia kursu w języku polskim, angielskim i niemieckim.