Zaktualizowano dnia 2 sierpnia 2024
Obecnie w gabinetach stomatologicznych można spotkać nie tylko dentystów, ale również osoby, które aktywnie biorą udział w obsłudze, jak i leczeniu pacjentów. Dzięki współpracy całego zespołu wszystko przebiega sprawniej i możliwe jest zadbanie o najmniejsze szczegóły. Do osób pracujących w gabinecie stomatologicznym należy asystentka stomatologiczna. Czy warto podjąć zatrudnienie w tym zawodzie? Co powinna wiedzieć asystentka stomatologiczna i jakie musi mieć wykształcenie?
Kim jest asystentka stomatologiczna? Obowiązki i zadania
Asystentka stomatologiczna to osoba, która zajmuje się pomocą dentyście podczas wykonywania przez niego różnego rodzaju czynności w trakcie leczenia pacjenta. Do obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy między innymi przygotowywanie narzędzi niezbędnych podczas zabiegu, materiałów, wypełnień czy też pomoc w realizowaniu określonych czynności przy pacjencie. Asystentka pomaga również w prowadzeniu dokumentacji medycznej pacjentów.
Asystentka stomatologiczna dba o komfort pacjenta podczas całej wizyty oraz dokonuje wszelkich zapisów w dokumentach, o które prosi dentysta. To również porządkowanie miejsca pracy, a także dokonywanie spisów lub zamówień potrzebnych materiałów. Dzięki pracy asystentki stomatologicznej możliwe jest o wiele sprawniejsze organizowanie pracy gabinetu stomatologicznego, a także bardziej komfortowy przebieg wizyt dla pacjentów.
Asystentka stomatologiczna – czy warto podjąć pracę w tym zawodzie?
Obecnie można znaleźć wiele ofert pracy dla osób zainteresowanych zatrudnieniem na stanowisku asystentki stomatologicznej. Na stałą pomoc takiej osoby decyduje się coraz więcej stomatologów, zwłaszcza tych, którzy prowadzą własną działalność i praktykę dentystyczną. To możliwość stabilnego zatrudnienia i prężnego rozwoju zawodowego.
Asystentka stomatologiczna to zawód, który warto rozważyć zarówno w sytuacji, gdy zastanawiamy się, jaką profesję wybrać lub też chcemy zmienić dotychczasową pracę i zająć się wykonywaniem innych zadań niż dotychczas. Praca asystentki stomatologicznej to również ogromna satysfakcja z pomocy pacjentom, w tym dzieciom oraz tym, którzy szczególnie obawiają się wizyt u dentystów. Tego typu zajęcie zawodowe może więc być pracą z prawdziwym powołaniem.
Ile godzin pracuje asystentka stomatologiczna?
Osoby zainteresowane pracą w gabinecie dentystycznym zastanawiają się, ile godzin pracuje asystentka stomatologiczna. W tej kwestii zawód ten charakteryzuje się wieloma zaletami. Możliwe jest podjęcie pracy zarówno zmianowej, jak i na ustaloną liczbę godzin w ciągu dnia. W ramach pracy w danej praktyce stomatologicznej można również podjąć zatrudnienie dodatkowe jedynie w wybrane dni, w niepełnym wymiarze godzin.
Asystentka stomatologiczna może też jednak pracować na pełny etat, także w stomatologicznych placówkach publicznych. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby zatrudnione w tym zawodzie mogą pracować maksymalnie 7 godzin i 35 minut dziennie.
Asystentka stomatologiczna – czy trzeba mieć wykształcenie medyczne?
W kwestii tego, co powinna wiedzieć asystentka stomatologiczna, istotne są tu nie tylko aspekty związane z poszczególnymi narzędziami dentystycznymi i specjalistycznymi materiałami, ale również poszczególnymi procedurami, jakie wykonuje lekarz dentysta. Osoby zainteresowane pracą w tym zawodzie zastanawiają się, czy do podjęcia zatrudnienia niezbędne jest wykształcenie medyczne i studia.
Obecnie, aby móc pracować w gabinecie stomatologicznym w charakterze asystentki stomatologicznej, wystarczy zdobyć potrzebne umiejętności i wiedzę na specjalistycznym kursie. Takie kursy organizuje Krajowy Instytut Medyczny.
Zapotrzebowanie na asystentki stomatologiczne a realia pracy w zawodzie
Stomatologia to dziedzina, w której niezmiennie pojawiają się coraz nowsze urządzenia i technologie. Do ich obsługi z powodzeniem mogą przystępować asystenci, dzięki czemu współczesna stomatologia umożliwia sprawne, precyzyjne i skuteczne leczenie pacjentów. Dlatego zawód asystentki stomatologicznej staje się coraz bardziej pożądany i przyszłościowy. Aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje do pracy w gabinecie stomatologicznym, warto wybrać ,,Kurs asystentki stomatologicznej” dostępny na platformie dydaktycznej Krajowego Instytutu Medycznego medical.edu.pl. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki.
Kształcenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy. Absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim, angielskim i niemieckim, dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz dyplom. Kwalifikacje uzyskane w ramach kursu są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.