Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Korzystanie z masażu daje wiele korzyści terapeutycznych oraz relaksacyjnych. Cele jego stosowania zależne są od techniki, jaką się wybierze. Masażysta powinien umieć dobierać sposób wykonywania masażu do potrzeb swojego klienta, np. jego wieku. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytania: jak zostać masażystą, czy po kursie masażu można pracować jako masażysta oraz jakie szkolenie w tym kierunku wybrać.
Jak zostać masażystą? Czy po kursie masażu można pracować jako masażysta?
Na początku warto zaznaczyć, że zawód masażysty został ujęty w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Jest to narzędzie, które grupuje zawody i specjalności występujące na rynku pracy oraz ustala ich symbole i nazwy. Według tej klasyfikacji zawód osoby zajmującej się masażami został oznaczony kodem: 325402.
Zatem, czy po kursie masażu można pracować jako masażysta? Zdecydowanie tak, o ile wybrane szkolenie umożliwia zdobycie kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy w tym zawodzie. Takie rozwiązanie oferuje trójstopniowy kurs masażu opracowany przez Krajowy Instytut Medyczny, na który składa się: Kurs Masażu I stopnia, Kurs Masażu II stopnia, Kurs Kwalifikacyjny Masażysty.
Czy masażysta powinien skończyć studia medyczne?
Zdobycie tytułu masażysty zależy od ukończonej szkoły, ponieważ placówka oświatowa powinna być dedykowana nauce danego zawodu. W związku z tym musi ona umożliwiać zdobycie wykształcenia w zawodzie masażysty. Do takich placówek oświatowych zaliczamy: technikum, szkoły policealne lub instytucje prowadzące kursy kwalifikacyjne.
Dlatego też osoba chcąca pracować jako masażysta nie musi decydować się na studia medyczne. Oczywiście istnieje taka możliwość, ale wtedy zainteresowani najczęściej wybierają kierunek pokrewny, np. fizjoterapię, która rozszerzający ich dotychczasowe umiejętności.
Kurs masażu klasycznego czy kurs masażu relaksacyjnego? Jakie szkolenie wybrać?
Wybór szkolenia zależy od tego, jakie są potrzeby osoby decydującej się na kształcenie. Zazwyczaj kursanci wybierają np. kurs masażu klasycznego, gdy chcą poznać konkretną technikę pracy i uzyskać określony efekt edukacyjny. Jednak warto wybrać kurs masażu, który w sposób całościowy przygotuje uczestnika do pracy jako masażysta. Dzięki temu kursant nauczy się dobierać technikę pracy indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia klienta. Masażysta powinien wiedzieć, komu zaproponować intensywny masaż sportowy, a dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie masaż relaksacyjny.
Gdzie zrobić kurs masażu?
Kursy masażu warto wykonywać w placówkach oświatowych, które oferują wszechstronne przygotowanie do tego, jak zostać masażystą. Współcześnie istnieją dwie możliwości podjęcia kształcenia – na stacjonarnych kursach masażu lub szkoleniach online. Należy podkreślić, że nauka w sposób zdalny nie odbiega jakością od tradycyjnej edukacji. Obecnie narzędzia e-learningowe stworzone są taki sposób, by można było efektywnie przyswajać informacje.
Dlatego też w naszej ofercie znajduje się Kurs Kwalifikacyjny Masażysty online, który umożliwia przyswajanie wszechstronnej wiedzy we własnym tempie bez presji czasu. Dzięki temu kursant będzie mógł połączyć kształcenie z innymi obowiązkami. Co więcej, nasi specjaliści opracowali materiały dydaktyczne i platformę edukacyjną tak, by proces nauki odbywał się w sposób intuicyjny.
Absolwent tego kursu otrzymuje certyfikat, zaświadczenie na druku MEN o ukończeniu szkolenia, a także dyplom i tytuł masażysty. Jednak należy podkreślić, że na Kurs Kwalifikacyjny Masażysty może przystąpić uczestnik, który ukończył zarówno kurs I, jak i II stopnia masażu lub absolwent studiów na kierunku masażysty/fizjoterapeuty.