Najważniejsze zadania asystenta osoby niepełnosprawnej

Najważniejsze zadania asystenta osoby niepełnosprawnej

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Praca jako asystent osobisty osoby niepełnosprawnej może dawać wiele satysfakcji ze względu na jej znaczenie dla podnoszenia jakości życia osoby wymagającej pomocy. Duże znaczenie ma jednak podejście i kompetencje zatrudnionego. Ponadto ważna jest współpraca asystenta z osobą z niepełnosprawnością. Dlatego też w tej pracy niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, którą można zdobyć na kursie przygotowującym do wykonywania tego zawodu.

Co robi asystent osoby niepełnosprawnej? Jakie cechy powinien posiadać?

Zawody związane z opiekowaniem się inną osobą nie są pracą polegającą na mechaniczne wykonywaniu określonych czynności. Tutaj jest potrzebne pełne zaangażowanie i odpowiedzialność za drugą osobę. Zatem, co robi asystent osoby niepełnosprawnej? Przede wszystkim dba o pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb i wykonywaniu codziennych czynności, a również o odpowiednie realizowanie planu rehabilitacji, co wiąże się z podnoszeniem jakości życia osoby z niepełnosprawnością.

asystent osoby niepełnosprawnej zarobki

Osoba na tym stanowisku powinna być troskliwa, sumienna, cierpliwa, a także czuć potrzebę niesienia pomocy innej osobie. Ponadto może mierzyć się z wieloma niespodziewanymi sytuacjami, co wymaga od niej opanowania i umiejętności szybkiego reagowania i radzenia sobie w stresujących momentach. Ważne są także kompetencje osobowe i komunikacyjne. Cechy te pomagają asystentowi osobistemu osoby niepełnosprawnej odpowiednio wykonywać powierzone zadania, a także ograniczają wystąpienie wypalenia się zawodowego.

Zadania asystenta osoby niepełnosprawnej

Zadania asystenta osoby niepełnosprawnej zależne są od tego, czy jest to opieka krótko- czy długotrwała, a także od tego, jakiej pomocy wymaga osoba z niepełnosprawnością. Wśród czynności wykonywanych przez osoby na tym stanowisku wymienia się m.in. pobudzanie aktywności osoby z niepełnosprawnością i jej rodziny, kontrolowanie oraz pomoc w realizacji indywidualnego planu pomocy, dążenie do usuwania wszelkiego typu barier (psychologicznych, społecznych, architektonicznych, komunikacyjnych itp.).

Asystent osoby niepełnosprawnej – zarobki

Asystent osoby niepełnosprawnej zarabia średnio 3 440  zł brutto.  Kwota ta jest wynikiem analizy danych zdobytych od 64 ankietowanych – w tym: 54 kobiet i 10 mężczyzn w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Na tej podstawie określono medianę miesięcznej wypłaty na tym stanowisku. Badanie wskazało, że na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej zarobki wahają się od 3050 zł do 4160 zł brutto.

Oczywiście istnieje kilka czynników, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia. Wśród nich wymienia się, np. wykształcenie i doświadczenie. Osoby, które pracują już w zawodzie asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, mają z reguły dużo lepsze rozeznanie na temat pensji w swojej branży. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja i godziny pracy. Stawki oferowane w dużych miastach są zazwyczaj wyższe niż w małych miejscowościach. Tak samo jest w przypadku opieki w godzinach wieczornych i nocnych. Ostatecznie zarobki na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej zależą od indywidualnych ustaleń z zatrudniającym.

Po co robić Kurs Asystenta Osoby Niepełnosprawnej?

W związku z tym, że asystent osoby niepełnosprawnej to zawód związany z dużą odpowiedzialnością, osoba chcąca zatrudnić się na to stanowisko powinna zdobyć odpowiednie umiejętności. W związku z tym medical.edu.pl oferuje Kurs Asystenta Osoby Niepełnosprawnej, którego program został stworzony tak, by uczestnik zdobył najważniejsze informacje potrzebne do pracy w tym zawodzie. 

Składa się on z następujących tematów:

  1. Psychologia rozwoju człowieka i podstawy anatomii.
  2. Podstawy pedagogiki i gerontologii.
  3. Praca z osobą niepełnosprawną.
  4. Rola i zadania asystenta osoby niepełnosprawnej.

Po ukończeniu Kursu Asystenta Osoby Niepełnosprawnej uczestnik otrzymuje kwalifikacje asystenta osoby niepełnosprawnej. Uzyskane w ten sposób kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.