Jak zostać fizjoterapeutą i otworzyć własny gabinet?

Zaktualizowano dnia 2 sierpnia 2024

Fizjoterapia jest dziedziną, która ma ogromne znaczenie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, a zapotrzebowanie na tego typu usługi z roku na rok staje się coraz większe. Bardzo dobrym pomysłem jest otwarcie własnego gabinetu, a także centrum skupiającego kilkoro specjalistów. Jak zostać fizjoterapeutą i jak otworzyć gabinet fizjoterapeutyczny? Sprawdź, co wiąże się z takim wyzwaniem i w jaki sposób można sobie poradzić z tym przedsięwzięciem.

Kto to jest fizjoterapeuta i czym się zajmuje?

Fizjoterapia to jedna z dziedzin wchodząca w skład szeroko rozumianej rehabilitacji. Wśród osób pomagających chorym powrócić do pełni sił i zdrowia znajduje się fizjoterapeuta. Czym zajmuje się taka osoba? Fizjoterapeuta to specjalista, którego obszarem działań są problemy z narządem ruchu oraz sprawnością.

W ramach fizjoterapii prowadzone jest leczenie osób po przebyciu kontuzji i różnego rodzaju urazów. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się również pacjentami zmagającymi się z bólami kręgosłupa o różnym pochodzeniu, przeciążeniami stawów oraz przypadłościami natury ortopedycznej. Fizjoterapeuci to często specjaliści niezbędni również w leczeniu osób po przebytych chorobach neurologicznych, takich jak uraz czaszkowo-mózgowy czy udar, a także z niedowładami. Fizjoterapia potrzebna jest też pacjentom cierpiącym na schorzenia neurodegeneracyjne jak np. stwardnienie rozsiane.

W ciągu ostatnich lat coraz prężniej rozwija się także fizjoterapia uroginekologiczna skierowana do kobiet z problemami nietrzymania moczu, nietrzymania zwieracza czy obniżania narządów rodnych. Tacy specjaliści są niezwykle pomocni również w przebiegu ciąży. Wzrost zainteresowaniem usług fizjoterapeutów, a dokładnie zabiegów z zakresu fizjoterapii pulmonologicznej wzrósł też w związku z pandemią koronawirusa COVID-19. Pacjenci często wymagają specjalistycznej pomocy w związku z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

POSTAW NA PRZYSZŁOŚCIOWY ZAWÓD I POPROWADŹ WŁASNĄ PLACÓWKĘ. POMOŻE CI W TYM „KURS ZARZĄDZANIE W SŁUŻBIE ZDROWIA/MANAGER W SŁUŻBIE ZDROWIA”!

Na czym polega praca fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta w ramach swojej pracy wykorzystuje kinezyterapię i fizykoterapię. W ramach kinezyterapii prowadzone są ćwiczenia i zabiegi oparte na wykorzystaniu ruchu. Mogą to być czynności rozciągające, izometryczne, z obciążeniem, a także aktywność w wodzie. Działania te mają na celu usprawnienie danego obszaru i stosowane są najczęściej w dysfunkcjach i dolegliwościach związanych z narządem ruchu.

Fizykoterapia skupia się natomiast na zastosowaniu różnego rodzaju bodźców fizykalnych w rejonie schorzenia. Może to być promieniowanie świetlne, krioterapia, prądy, pole magnetyczne i inne.

Fizjoterapeuta z własnym gabinetem – jak wygląda taka praca?

W kwestii tego, jak zostać fizjoterapeutą, niezbędne są studia medyczne, które pozwalają kompleksowo przygotować się do wykonywania tego zawodu. Fizjoterapeuta może pracować zarówno w publicznych placówkach i ośrodkach zdrowia, jak i jednostkach prywatnych.

jak zostać fizjoterapeutą

Bardzo korzystne finansowo, jak i pod wieloma innymi względami jest jednak założenie własnej działalności. Wówczas możliwe staje się zarabianie na własny rachunek, ustalenie dogodnych godzin przyjmowania pacjentów, jak i określenie cen za świadczone usługi zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Wiele osób zastanawia się, jak otworzyć gabinet fizjoterapeutyczny. Aby było to możliwe, trzeba spełnić odpowiednie warunki lokalowe oraz zadbać o sprzęt niezbędny do wykonywania specjalistycznych zabiegów. Prowadzenie działalności wiąże się również z zarządzaniem placówką. Aby tego typu działania nie sprawiały trudności, warto uzupełnić swoje wykształcenie o ,,Kurs Zarządzanie w służbie zdrowia/Manager w służbie zdrowia” dostępny na platformie dydaktycznej Medical.edu.pl. Każdy uczestnik kursu po jego ukończeniu nabywa odpowiednią wiedzę z zakresu zarządzania organizacjami służby zdrowia, dokumentację zgodną z wymogami MEiN.

Kurs Zarządzanie w służbie zdrowia to kompleksowe przygotowanie do prowadzenia własnej medycznej działalności, jak i możliwość podjęcia pracy w innych placówkach medycznych jako osoba zarządzająca. Skorzystanie z oferty Medical.edu.pl umożliwia też otrzymanie atrakcyjnych zniżek na realizację innych interesujących szkoleń.

Rozwiń swoją działalność i stwórz własne centrum fizjoterapii

Otwarcie własnego gabinetu oraz ukończenie kursu z zakresu zarządzania w służbie zdrowia to pewny start i solidna podstawa, aby stworzyć prężnie działającą placówkę, świadczącą kompleksowe usługi. Jako absolwent kursu będziesz posiadać wiedzę, dzięki której stworzysz nie tylko własny gabinet, ale też centrum fizjoterapii, a następnie być może placówkę oferującą również usługi z zakresu innych dziedzin medycznych.