Ile specjalizacji może mieć pielęgniarka?

Ile specjalizacji może mieć pielęgniarka?

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Motywacją pielęgniarek i położnych do wykonania różnego typu specjalizacji jest chęć uzyskania wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie, która ma zastosowanie w ochronie zdrowia. Jej wykonanie działa na korzyść nie tylko pracowników, ale i pacjentów, o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu. Odpowiemy także na kilka najważniejszych pytań dotyczących specjalizacji pielęgniarskiej.

Dlaczego warto wykonać specjalizację pielęgniarską?

Dzięki wykonaniu różnego typu specjalizacji pielęgniarka i położna może uzyskać tytułu specjalisty, co przekłada się na większe szanse rozwoju zawodowego. Wyspecjalizowany pracownik ochrony zdrowia ma możliwość podejmowania nowych wyzwań w pracy lub zdobycia dodatkowego zatrudnienia w innych niż dotychczas placówkach. Wykształcenie i doświadczenie przekłada się na możliwość otrzymania większych zarobków.

specjalizacja dla pielęgniarki

Wykonanie specjalizacji przez pielęgniarki i położne przyczyniają się także do polepszenia jakości leczenia pacjentów. W tym przypadku dostęp do wykwalifikowanej kadry stanowi podstawę osiągnięcia lepszych efektów terapeutycznych. To przekłada się na zadowolenie pacjentów, a także pracowników placówek ochrony zdrowia. Co więcej, świadomość udzielania profesjonalnej pomocy przyczynia się do budowania poczucia własnej wartości i satysfakcji z pracy.

Jakie są rodzaje specjalizacji dla pielęgniarek i położnych?

Jeśli chodzi o konkretne rodzaje specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, to Ministerstwo Zdrowia określiło wykaz dziedzin pielęgniarstwa i dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia. W związku z tym dla pielęgniarek wymienia się specjalizacje: anestezjologiczną i intensywnej opieki, chirurgiczną, geriatryczną, internistyczną, onkologiczną, operacyjną, psychiatryczną, ratunkową, a także odnoszącą się do opieki rodzinnej, długoterminowej i paliatywnej.

Z kolei dla położnych określono specjalizację ginekologiczno-położniczą i rodzinną. Jednak nie są to jedyne dziedziny pielęgniarstwa, które mogą one wybrać. W dalszej części rozporządzenia czytamy, że specjalizacja zarówno dla pielęgniarek, jak i położnych może być prowadzona w dziedzinie pielęgniarstwa: epidemiologicznego oraz neonatologicznego. 

Ile specjalizacji może mieć pielęgniarka?

W podstawie prawnej nie ma określonej konkretnej liczby tego, ile specjalizacji może mieć pielęgniarka. W związku z tym ilość ta zależy od chęci i zaangażowania kadry ochrony zdrowia w dalsze kształcenie. Ponadto czynnikiem wpływającym na decyzję o podjęciu nauki w kierunku uzyskania nowej specjalizacji często wyznacza sytuacja na rynku pracy oraz zapotrzebowanie. 

baner_kursy dla pielęgniarek

Jaka specjalizacja pielęgniarska jest najlepsza?

Najlepszą specjalizacją dla pielęgniarek i położnych jest ta, która wpłynie pozytywnie na jakość świadczonych usług medycznych. Jej wybór powinien stanowić odpowiedź na współczesne potrzeby pacjentów oraz braki kadrowe w placówkach ochrony zdrowia. Przykładem może być sytuacja podczas pandemii COVID-19, kiedy to gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników ze specjalizacją epidemiologiczną.

Dlatego też w naszej ofercie znajduje się szeroka oferta kursów specjalizacyjnych umożliwiających zyskanie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz tytułu specjalisty w tej dziedzinie. Poniżej wymienimy kilka z nich:

  • “Specjalizacja anestezjologiczna i intensywnej opieki dla pielęgniarek”.
  • “Specjalizacja chirurgiczna dla pielęgniarek”.
  • “Specjalizacja geriatryczna dla pielęgniarek”.
  • “Specjalizacja neonatologiczna dla pielęgniarek i położnych”.
  • “Specjalizacja ginekologiczno-położnicza dla położnych”.

Jest to tylko część specjalizacji spośród proponowanych przez nas możliwości kształcenia. Pełna oferta znajduję się na naszej stronie: https://medical.edu.pl/. Warto dodać, że absolwenci tych szkoleń otrzymują kartę specjalizacji wydaną na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.