5 rzeczy, które powinni usłyszeć rodzice od pielęgniarki środowiskowej po porodzie

co-robi-pielegniarka-srodowiskowa

Narodziny dziecka to niezwykle ważny moment zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców. Mimo że wielu rodziców stara się przygotować do tej roli, rzeczywistość często okazuje się bardziej skomplikowana. W takich chwilach nieocenioną pomocą okazuje się pielęgniarka środowiskowa. To ona, odwiedzając świeżo upieczonych rodziców po porodzie, udziela praktycznych rad dotyczących opieki nad noworodkiem oraz wspiera mamę w jej powrocie do pełni sił. Dowiedz się, jaką rolę pełni pielęgniarka środowiskowa i na co powinna zwrócić szczególną uwagę podczas wizyt?

Karmienie piersią – wszystko, co najlepsze z natury

Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów mleka modyfikowanego, które jest łatwe w przygotowaniu i odpowiednio zbilansowane pod kątem składu także dla dzieci z różnymi nietolerancjami czy alergiami. Jednak pielęgniarka środowiskowa po porodzie powinna zachęcić młodą mamę do karmienia piersią, co jest po pierwsze, naturalne i najlepsze dla malucha choćby ze względu na bliskość i nawiązywanie więzi, ale też przekazywanie dziecku cennych związków i substancji zawartych w mleku matki, które mają istotny wpływ na jego odporność.

Karmienie piersią to również naturalny odruch wielu mam, który pozwala odciążyć piersi wypełnione pokarmem. Choć niekiedy zdarza się, że młode mamy nie chcą karmić lub nie radzą sobie z przystawianiem do piersi, to właśnie rolą pielęgniarki środowiskowej jest pomoc w znalezieniu odpowiedniej techniki i wsparcie w tym wyjątkowym procesie, który przyniesie wiele korzyści.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ. WYBIERZ „KURS KWALIFIKACYJNY NEONATOLOGICZNY DLA PIELĘGNIAREK”!

Znaczenie snu dla zdrowia dziecka

Sen to proces, który jest niezwykle ważny dla dziecka. Noworodki śpią wyjątkowo długo, ponieważ w tym okresie odbywa się ich intensywny rozwój i wzrost. Pierwsze miesiące życia to również czas, kiedy może zdarzyć się śmierć łóżeczkowa. Dlatego tak ważne jest, aby pielęgniarka środowiskowa zwróciła uwagę na prawidłowe układanie malucha do snu.

Od pierwszego dnia życia noworodek powinien spać na plecach. Taka pozycja zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej aż o 50%. By zapewnić dziecku odpowiedni rozwój, nie należy też odmawiać mu wypoczynku, ani go przebudzać, jeżeli nie zrobi tego samo. Jednocześnie, kiedy przychodzi pielęgniarka środowiskowa do dziecka, powinna też pamiętać, aby zwrócić uwagę na potrzebę regeneracji mamie. Każdą wolną chwilę powinna więc wykorzystać na odpoczynek i jak najwięcej snu.

Monitorowanie zdrowia noworodka

Kiedy maluch jest już w domu z rodzicami, nie ma stałego nadzoru wykwalifikowanej osoby. Ważne jest zatem, aby to rodzice monitorowali jego parametry i funkcje życiowe i potrafili rozpoznać nieprawidłowości. Warto w tym celu zwracać uwagę na miarowość oddechu i jednolity kolor skóry bez zasinień, zwłaszcza w okolicy ust.

Każdy rodzic powinien też wyposażyć się w termometr i regularnie mierzyć temperaturę maluchowi. Nieco podwyższony stan nie jest jeszcze powodem do niepokoju, ale gdy termometr wskazuje 38 stopni, dziecko jest niespokojne, płacze pomimo najedzenia lub wręcz przeciwnie – odmawia pokarmów, warto skonsultować się z lekarzem. Położna środowiskowa może dobrze doradzić także w tym zakresie — uspokoić rodziców, lub zmobilizować do poszukiwania pomocy, jeśli będzie ona konieczna.

Znaczenie wsparcia emocjonalnego dla rodziców

Jednym z najważniejszych aspektów opieki nad nowo narodzonym dzieckiem jest obdarzenie go miłością i czułością. Dziecko jeszcze do niedawna przebywało w brzuchu mamy, gdzie było mu ciepło i przytulnie. Przyzwyczajone też było do bicia serca i czuło się bezpiecznie. Przyjście na świat to ogromna zmiana. Dlatego wsparcie emocjonalne malucha jest tak istotne w jego prawidłowym rozwoju, jak i nawiązywaniu więzi.

pielegniarka-srodowiskowa-po-porodzie

Warto tulić dziecko, a także dość mocno owijać. Noworodki wbrew pozorom lubią być owijane nieco ciaśniej, ponieważ przypomina im to pobyt w brzuchu. Przytulenie do piersi przypomni też regularny rytm serca, co z pewnością uspokoi malucha i sprawi, że będzie czuł się dobrze.

Jednocześnie pielęgniarka środowiskowa po porodzie powinna też zwrócić uwagę na fakt potrzeby odpoczynku rodziców. Ciągłe zajmowanie się dzieckiem i całkowite skupienie na nim spowoduje w końcu przemęczenie, które przełoży się na frustrację, niemoc, a niekiedy także bywa przyczyną depresji poporodowej. Ważne jest więc, aby w miarę możliwości dzielić się obowiązkami i pamiętać o, chociaż kilkunastominutowych chwilach relaksu podczas kąpieli czy wyjściu z domu bez pociechy.

Znajomość lokalnych zasobów wsparcia

W kwestii tego, co robi pielęgniarka środowiskowa, ważne jest informowanie rodziców o istnieniu różnych form wsparcia. Macierzyństwo to ogromne wyzwanie, z którym nie każdy musi radzić sobie wzorowo. Dlatego funkcjonują różnego typu grupy wsparcia dla rodziców, dostępna jest pomoc psychologiczna, a także poradnia laktacyjna.

kiedy-przychodzi-pielegniarka-srodowiskowa-do-dziecka

Warto uświadomić rodziców, że skorzystanie z takiej pomocy nie jest żadnym powodem do wstydu, a może wyjść jedynie na dobre. Ponadto cenna wymiana doświadczeń i sposobów na radzenie sobie z noworodkami często pomaga rozwiązać określone problemy.

Jeżeli jesteś pielęgniarką i chcesz zwiększyć swoje kwalifikacje, podjąć zatrudnienie w placówce Państwowej Opieki Zdrowotnej lub świadczyć usługi w ramach własnej działalności, wybierz „Kurs kwalifikacyjny neonatologiczny dla pielęgniarek” online dostępny na stronie medical.edu.pl. W programie kursu znajdują się ciekawe zagadnienia między innymi: opieka nad noworodkiem zdrowym czy opieka nad noworodkiem w stanach zagrożenia życia. Absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia. Aby dodatkowo poszerzyć posiadane kwalifikacje, warto też rozważyć realizację kursu pielęgniarki rodzinnej.